23 luty 2019

Paintball – emocjonująca atrakcja dla walczących z nudą

 

Zabawę zwaną „Paintball” zna chyba każdy, przynajmniej ze słyszenia. Niektórzy z Was z pewnością mieli okazję przetestować jej działanie na własnej skórze. Jakkolwiek by tego nie nazwać, rzeczą wiadomą jest, że jest to strategiczna rozrywka dla dorosłych. Biorący w niej udział uczestnicy, przywdziewają ochronne kombinezony i strzelają do siebie kulkami z farbą, na specjalnie przygotowanym do tego terenie.

Paintball jest rodzajem gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki z przeciwnikiem, przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej. Broń ta za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzuca kulki wykonane z żelatyny spożywczej i wypełnione farbą. Trafienie wroga takim nabojem, pozostawiającym kolorowy ślad na ubraniu, markerze czy kasku, powoduje automatyczną eliminację „rannego” zawodnika z dalszej gry.

Skąd się wziął pomysł na paintball?

Broń pneumatyczną, która strzela żelowymi kulkami wypełnionymi farbą, poznaliśmy na początku lat 70-tych XX wieku. To właśnie wtedy Amerykanin James Hale opatentował pistolet o nazwie Nelspot 007 do znakowania drzew przez rolników i leśników. W 1981 roku dwunastka młodych Amerykanów wpadła na pomysł zastosowania tych pistoletów w harcerskich podchodach. Zabawa w wojnę bardzo się spodobała nastolatkom – do tego stopnia, że już rok później w Rochester w stanie Nowy Jork otworzono pierwszy paintballowy tor przeszkód. Dziś paintball to rozrywka wielu ludzi, którzy na co dzień prowadzą statyczny, monotonny i dość nudny tryb życia, np. wielogodzinna praca za biurkiem. Dzięki paintballowi dostają potężnej dawki adrenaliny i mają okazję pobyć trochę w ruchu. W tej zabawie liczy się nie tylko sprawność fizyczna i celne oko, ale także sztuka współdziałania w zespole.

Paintball to obecnie dość często spotykana atrakcja korporacyjnych wyjazdów integracyjnych.

Obejrzyjcie film z MŚ w Paintball:

 


 

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy