23 lipiec 2019

Sprawdź, jak BlaBlaCar ułatwia tanie podróżowanie

 

W każdy weekend w BlaBlaCar polscy kierowcy oferują już ponad 10 tysięcy miejsc dla osób poszukujących środku transportu. W czym tkwi tajemnica sukcesu portalu i jacy są kierowcy, którzy współtworzą alternatywną sieć transportową.


Ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Aby korzystać, nie trzeba posiadać. W serwisach społecznościowych działających zgodnie z filozofią współdzielenia, najpopularniejszymi przedmiotami wymiany są rowery, samochody lub tylko wolne miejsca w nich, wolny czas bądź umiejętności, mieszkania lub miejsce na kanapie. Można się dzielić – bezpłatnie lub odpłatnie – sprzętem sportowym, wynajmować miejsca parkingowe, a nawet znaleźć „dogsittera” dla swojego pupila. Ekonomia współdzielenia zmienia przyjęty dotychczas rynkowy porządek, a rozumienie pojęć konsumpcji i własności ulega modyfikacji.

BlaBlaCar to największy społecznościowy portal wspólnych przejazdów w Europie. Miesięcznie podróżuje dzięki niemu ponad 600 tysięcy ludzi w całej Europie, a w serwisie zarejestrowało się ponad 3 miliony ludzi. W czym tkwi tajemnica sukcesu? – Przede wszystkim sprawiamy, że wspólne przejazdy są bezpieczne i wiarygodne. – mówi Michał Pawelec, jeden ze współzałożycieli BlaBlaCar w Polsce.


Zaufanie to podstawa

Kierowcy, którzy wpuszczają pasażerów do auta posiadają pewne wspólne cechy. Rozumieją, że aby korzystać, nie trzeba posiadać. Oferują miejsca w samochodach tym, którzy potrzebują przejazdu, a już niekoniecznie własnego pojazdu. Aby taka wymiana mogła zaistnieć, najważniejsza jest zaangażowana społeczność, która darzy się wzajemnym zaufaniem. Wszystkie serwisy wymiany dóbr i usług podkreślają, że swój intensywny rozwój zawdzięczają właśnie jej. Badania przeprowadzone na grupie ludzi korzystających ze wspólnych przejazdów pokazują, że zwolennicy „sharing economy” bardziej ufają nieznajomym w sieci, niż swoim sąsiadom, czy nieznajomym przypadkowo spotkanym na ulicy. Z niedawno opublikowanej „Diagnozy społecznej 2013”wynika , że typowy, statystyczny Polak nie ma zaufania do innych i nie wierzy w dobre intencje nieznajomych osób.


Wirtualna weryfikacja

Mam potrzebę sprawdzenia danych o użytkowniku, z którym planuję przejazd. Dla mnie jego wiarygodność budują oceny, które w takich serwisach wystawiają sobie użytkownicy – mówi Małgorzata z Warszawy (33 l.), która korzysta ze wspólnych przejazdów BlaBlaCar i jest aktywną couchsurferką. – Widzę oceny, które wystawili danej osobie inni użytkownicy i dzięki temu wiem, że nie mam się czego obawiać – tłumaczy.

 

 

Otwartość na ludzi

Osoby, które decydują się na zabieranie pasażerów czy goszczenie nieznajomych w swoich domach to osoby otwarte. Dom czy samochód to przestrzeń prywatna, właściwie intymna, dlatego zaproszenie do środka nieznanych wcześniej osób wymaga od ludzi otwartości. Na swoje terytorium innych zapraszają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Użytkowniczki BlaBlaCar stanowią 42 % całej społeczności i liczba ta rośnie.

Ponadprzeciętna rozmowność

Większość z tych osób określa się jako osoby raczej rozmowne. – Z zebranych przez serwis wspólnych przejazdów danych wynika, że aż 99% polskich użytkowników wspólnych przejazdów BlaBlaCar określa się jako osoby rozmowne i bardzo rozmowne. – mówi Michał Pawelec - Pod tym względem Polacy przegonili Włochów i Hiszpanów, którzy - wydawałoby się – są nie do przegadania – dodaje Pawelec.

Zgromadzone przez serwis wspólnych przejazdów dane przeczą jeszcze jednemu stereotypowi – Polaka narzekacza i krytykanta. Pasażerowie wystawiają bardzo wysokie oceny kierowcom, z którymi odbyli wspólny przejazd. Średnia generalna ocena dla kierowcy to 4,9 na 5 możliwych gwiazdek, a jeśli chodzi o same umiejętności prowadzenia pojazdu, to aż 88% kierowców otrzymuje najwyższą ocenę w 3–stopniowej skali.

 

Więcej o BlaBlaCar na następnej stronie...

Share

Komentarze   

 
0 #1 Gemma 2013-11-11 16:23
BlaBlaCar to najlepszy sposób na oszczędzanie, poznanie nowych ludzi i szybki transport. Niedługo święta... nie wyobrażam sobie, że będę jechała do domu pociągiem ;)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy