20 sierpień 2019

Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie [ZDJĘCIA]

Rolls&Royce 20/25hp to tylko jeden z wielu wyjątkowych eksponatów Muzeum Motoryzacji Topacz (fot. przyjaznywroclaw.pl)

 

W podwrocławskiej wsi Ślęza w gminie Kobierzyce, pomiędzy Wysoką a Bielanami Wrocławskimi, znajduje się Muzeum Motoryzacji Topacz. Jego wyjątkowo interesująca ekspozycja przenosi odwiedzających w niezwykłą podróż do czasów, kiedy motoryzacja stanowiła kwintesencję indywidualności i niepowtarzalnego charakteru.

 

W tym prywatnym muzeum zobaczymy nie tylko pionierskie konstrukcje polskiej motoryzacji z lat trzydziestych, takie jak choćby motocykl Sokół 1000 czy Fiat 508 z polskiego montażu ale także największą prezentowaną w Polsce kolekcję Rolls-Royce i Bentley.

Spośród ekspozycji liczącej łącznie ok. 130 pojazdów obejrzymy:

  • samochody przedwojenne m.in. Ford, BMW, Rolls-Royce
  • polskie i zagraniczne samochody produkowane w krajach demokracji ludowej w latach 1945-1989 np. Syrena, Nysa, Škoda, Warszawa, Trabant, Zaporożec, Fiat 500, 124 Spider, 125 czy Fiat 126
  • powojenne samochody marek zachodnioeuropejskich m.in. Bentley, Jaguar, Rolls-Royce, Daimler (Mercedes), Rover, Maserati, Volkswagen, Alfa Romeo, Citroën
  • powojenne samochody amerykańskie np. Buick, Ford, Studebaker
  • motocykle produkcji polskiej m.in. MOJ, Podkowa, Perkun, Junak, SHL, WSK 
  • motocykle produkcji zagranicznej np. Harley-Davidson, Indian, AJS czy NSU.

Nie wszystkie jednak znajdują się stale na terenie muzeum, lecz są eksponowane rotacyjnie. Większość z nich jest za to w pełni sprawna technicznie i zarejestrowana, oferując tym samym wynajem określonych modeli. 

Niezwykłe jest także to, że w muzeum obejrzymy nie tylko pojazdy ale również wszelaki sprzęt zabytkowy taki jak: pralki, telewizory, radia, gramofony, odkurzacze, maszyny do szycia, do pisania czy wózek dziecięcy wypełniony kolekcją proszków do prania z czasów PRL.

Muzeum Motoryzacji Topacz organizuje także eventy i imprezy motoryzacyjne spośród których najbardziej znany jest Zlot Motoclassic.

Czynne jest: od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00-18:00, a także w weekendy od 9:00 do 19:00. Ceny biletów: normalny - 12zł, ulgowy - 8 zł (dzieci i młodzież do lat 15-stu, emeryci i renciści), dzieci do lat 7 - bezpłatnie (pod opieką osób dorosłych).

Adres: ul. Główna 12, 55-040 Ślęza; strona www: muzeum.topacz.pl.

Oprócz placówki prowadzonej przez Towarzystwo Automobilowe Topacz działającej na terenie zespołu dworskiego, znajduje się również historyczny Zamek Topacz Hotel & Spa – niegdyś wieża obronno-mieszkalna zbudowana przez templariuszy w początkach XIV wieku.

Motto muzeum głosi, że "Samochód zabytkowy jest jak żona kolegi. Możesz podziwiać ale nie dotykać."  Smile

 

 

Piotr Gryczke

PrzyjaznyWroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy