17 listopad 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Orientalna Turcja

Turcja jest państwem położonym w Azji mniejszej, a częściowo również w Europie.

 

Turcja to fascynujący kraj życzliwych ludzi, przepięknej przyrody i mnóstwa niesamowitych zabytków dawnych kultur. Różnorodność tutejszych krajobrazów i zachowanych reliktów, które przetrwały wieki, może zaskoczyć nawet najwybredniejszego podróżnika.

 

Grecki geograf - Herodot już 2,5 tys. lat temu napisał, że to błogosławiona ziemia z najlepszym klimatem na świecie. Pewnie dlatego rozkwitały tu najwspanialsze cywilizacje, pozostawiając po sobie cenną spuściznę.

Turcja - położona w Azji Mniejszej, najbardziej na zachód wysuniętym cyplu Azji, była przez stuleci miejscem krzyżowania się starożytnych i średniowiecznych kultur. Od legendarnej wojny trojańskiej, poprzez czasy hellenistyczne, rzymskie, bizantyjskie i okres wypraw krzyżowych było to centrum wydarzeń ówczesnego świata. Do dziś zachowało się tu więcej greckich antyków aniżeli w samej Helladzie!

Kraj ten leży na styku ważnych rynków energetycznych – graniczy z Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem oraz posiada dostęp do Morza Czarnego i Śródziemnego. To korzystne położenie, w połączeniu ze stabilnością polityczną i ogromnym rynkiem wewnętrznym, powoduje, że międzynarodowe korporacje wykorzystują go jako ważny port przesyłowy.

W przyszłości Turcja ma szansę stać się swoistym łącznikiem pomiędzy Europą a rozwijającymi się państwami Bliskiego Wschodu, co powinno dodatkowo wzmocnić rozwój gospodarki tego kraju.

 

REKLAMA

 

Malownicza Riwiera Turecka

Wybrzeże Morza Śródziemnego oraz wybrzeże Egejskie to najpiękniejszy rejon magicznej Turcji. Malownicza linia brzegowa poprzetykana jest mnóstwem zatok i zatoczek. Białe skały przylądków oraz błękit usianych wysepkami zatok tworzą niezapomniane pejzaże. Pasma górskie schodzą stromymi urwiskami do lazurowego wybrzeża. Pomiędzy nimi rozciągają się żyzne doliny porośnięte cyprysami, sosnami, winnicami i gajami oliwnymi. A wspaniałe, rozległe, piaszczyste plaże zachęcają turystów do wypoczynku. Alanya, Antalya i Bodrum to najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej o dużym znaczeniu dla międzynarodowej turystyki.

 

Zachwycająca Kapadocja

Kapadocja to kraina położona w centralnej Turcji, w Anatolii, a jej surrealistyczne krajobrazy to efekt współpracy natury i człowieka. Podziemne miasta, domy wydrążone w skałach, potężne wulkany, doliny naszpikowane tysiącami kamiennych rzeźb przypominających wielkie termitiery, wigwamy, grzyby czy kominy. Wreszcie setki wykutych w skałach kościołów, gdzie spokój odnajdowali pierwsi chrześcijańscy eremici.

Sercem Kapadocji jest Göreme z którego biegną oszałamiające urodą trasy trekkingowe. To niewielkie skalne miasteczko posiada wszystko, czego potrzebuje turysta, czyli: hotele wykute w skałach, dziesiątki klimatycznych restauracji i sklepów z regionalnym rękodziełem oraz gościnnych mieszkańców. Z większości turystycznych miast Turcji organizowane są krajoznawcze wycieczki do Kapadocji.

 

Historyczny Efez

To tu wzniesiono wspaniałą świątynię Artemidy - bogini płodności i urodzaju. Budowla ta - czterokrotnie większa od ateńskiego Partenonu - zaliczana była do siedmiu cudów świata starożytnego. Świątynia spalona została przez miejscowego szewca, który w ten sposób pragnął zyskać nieśmiertelną sławę. Pomimo odbudowania, do dziś pozostała po niej tylko jedna kolumna!

 

Czy wiesz, że…

 • Ulicami starożytnego Efezu przechadzał się niegdyś św. Paweł, a św. Jan spisał tu ponoć swoją Apokalipsę!

 • Na soborze w Efezie przyjęto dogmat o dziewictwie Maryi. Na wzgórzu nadal stoi domek, w którym według legendy ostatnie lata swego życia spędziła Matka Jezusa.

 • W efezkim antycznym teatrze do dziś wystawiane są sztuki.

 • Całkiem dobrze zachowały się:

- agora z kolumnami

- budynek biblioteki rzymskiego prokonsula Juliusza Celsusa

- świątynia Serapisa

- świątynia cesarza Hadriana

- prowadząca do portu Droga Arkadyjska

- dom uciech

- zbiorowa toaleta publiczna, gdzie w jednym pomieszczeniu na marmurowych ławach ze stosownymi otworami siedzieli obywatele i dyskutowali… nierzadko o polityce.

 


 

Mityczna Troja

Niewiarygodna historia oblężenia i zdobycia Troi przez wiele wieków skłaniała do poszukiwań ruin tego legendarnego miasta. Sławne miejsce pozostawało jednak nieodkryte aż do 1871 roku, kiedy to niemiecki przedsiębiorca i archeolog Heinrich Schliemann odkopał skarby króla Priama.

Ruiny uważane za Troję Heleny i Parysa są zadziwiająco skromne. Mają zaledwie 183 metry długości i 137 metrów szerokości. Jest to obszar, na którym z trudem mogłoby żyć tysiąc mieszkańców. Nie bardzo zgadza się to z „Iliadą” – poematem epickim Homera, który wspomina o królewskim pałacu, szerokich ulicach, świątyniach i potężnych murach najeżonych basztami. Być może tak niewiele uchowało się z tych okazałości, że aż trudno uwierzyć, iż faktycznie istniała tu majestatyczna Troja.

Według legendy Trojanie dali się oszukać przyjmując od swych greckich przeciwników prezent w postaci ogromnego drewnianego konia. Nie spodziewali się, że wewnątrz ukryci są greccy wojownicy. Kiedy zapadła noc i trojanie zasnęli, Grecy wyszli z ukrycia i otworzyli bramy miasta. Wtedy greckie wojska wtargnęły do środka i zmasakrowały wrogów.

Przy odsłanianiu ruin Troi na wzgórzu „Hisarlik” pracowało 100 tureckich robotników. Około 250 kilometrów na południe od tego miejsca znajduje się miasto Izmir(Smyrna), gdzie 3000 lat temu przyszedł na świat Homer – wielki poeta, który w „Iliadzie” opisał historię Troi.

Najlepiej zachowaną budowlą spośród 9 miast odkrytych w Troi przez Schliemmana jest położony w południowej części stanowiska amfiteatr. Ta pozostałość po przebudowie, zapoczątkowanej w I wieku przez Juliusza Cezara, jest częścią ostatniego i największego z miast – Troi IX.

 

Monumentalny Stambuł

Udając się do Turcji, warto uwzględnić w swoich wojażach miasto, które przez ludność lokalną nazywane jest sercem Turcji – jest nim Stambuł.

Stambuł, czyli dawne Bizancjum, Nowy Rzym albo Konstantynopol, to wyjątkowe miasto leżące na styku dwóch kontynentów, a umowną granicą dzielącą je na część europejską i azjatycką jest cieśnina Bosfor.

To „oko świata” było niegdyś stolicą dwóch wielkich imperiów i centrum cywilizacji chrześcijaństwa wschodniego i islamu.

 

Czy wiesz, że….

 • Stambuł generuje ok. 40 % PKB Turcji. Doskonale widoczne są tutaj charakterystyczne cechy tureckiej gospodarki, czyli orientacja na konsumpcję wewnętrzną oraz czerpanie korzyści z młodej i licznej populacji.

 • Mieszka tu 13,5 miliona osób, czyli ok. 18 % ogólnej liczby ludności kraju, która sięga blisko 75 milionów. Czyni to z Turcji 17. najludniejszym krajem świata!

 • W tym fascynującym mieście znajduje się:

  - słynny kościół Mądrości Bożej, wybudowany w VI wieku - czwarty co do wielkości z tak zamkniętą przestrzenią;

  - Błękitny Meczet otoczony sześcioma minaretami;

  - Pałac Topkapi – dawne serce imperium otomańskiego;

  - Wielki Bazar rozciągnięty na 61 ulic, tworzący zespół 3 tysięcy sklepów, który zapewnia zatrudnienie ok. 25 tys. osób.

   

  CIEKAWOSTKI:

 • Turcja to nie tylko ciepłe morze, plaże i słońce. Od listopada do maja tureckie stoki narciarskie przyciągają miłośników sportów zimowych z dalekiego zachodu. A panujące zimowe warunki gór północno-wschodniej Anatolii śmiało mogą konkurować z włoskimi Dolomitami czy francuskimi Alpami. Najsłynniejszym ośrodkiem sportów zimowych w Turcji jest od dziesiątek lat miasto Erzurum. Ma ono charakterystyczny mikroklimat z narciarskimi trasami oplatającymi dwa najwyższe okoliczne szczyty górskie – „Palandoken” i „Konakli”. Temperatura wynosi tu minus 20 stopni Celsjusza, a pokrywa śniegu sięga 3 metrów.

 • Ogromna zaletą tureckiej gospodarki jest czerpanie dużych wpływów z turystyki i położenia geograficznego. Turcja zapewnia turystom nie tylko bierny wypoczynek, ale także przyciąga licznymi zabytkami na skalę światową.

 • 24 miliony ludzi z całej populacji to siła robocza – czwarta największa w Europie! Dzięki temu młoda oraz liczna populacja to jedna z największych zalet Turcji.

 • Cechą tureckiego społeczeństwa jest skłonność do wydatków – stopa oszczędności sięga tylko 13 % PKB, a np. u oszczędnych Niemców wynosi blisko 22%. O rosnącej konsumpcji świadczą między innymi dane odnoszące się do użytkowników internetu oraz sieci GSM. Zakupy często realizowane są na kredyt.

 • Turcja jest największym w Europie producentem telewizorów! W skali świata ten kraj zajmuje trzecie miejsce w ich eksporcie!

 • Oprócz telewizorów kraj ten jest wiodącym w Europie producentem nawozów, tekstyliów oraz drugim największym wytwórcą sprzętu AGD!

 • Turcja to największy w Europie dostarczyciel cementu!

 • Ten kraj jest w stanie wyprodukować ponad 1,1 milionów samochodów, z czego tylko 54% jest eksportowanych, gdyż reszta znajduje nabywców na miejscu.

 

Zdjęcia z Turcji:


Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy