17 listopad 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Orientalna Turcja

Turcja jest państwem położonym w Azji mniejszej, a częściowo również w Europie.

 

Turcja to fascynujący kraj życzliwych ludzi, przepięknej przyrody i mnóstwa niesamowitych zabytków dawnych kultur. Różnorodność tutejszych krajobrazów i zachowanych reliktów, które przetrwały wieki, może zaskoczyć nawet najwybredniejszego podróżnika.

 

Grecki geograf - Herodot już 2,5 tys. lat temu napisał, że to błogosławiona ziemia z najlepszym klimatem na świecie. Pewnie dlatego rozkwitały tu najwspanialsze cywilizacje, pozostawiając po sobie cenną spuściznę.

Turcja - położona w Azji Mniejszej, najbardziej na zachód wysuniętym cyplu Azji, była przez stuleci miejscem krzyżowania się starożytnych i średniowiecznych kultur. Od legendarnej wojny trojańskiej, poprzez czasy hellenistyczne, rzymskie, bizantyjskie i okres wypraw krzyżowych było to centrum wydarzeń ówczesnego świata. Do dziś zachowało się tu więcej greckich antyków aniżeli w samej Helladzie!

Kraj ten leży na styku ważnych rynków energetycznych – graniczy z Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem oraz posiada dostęp do Morza Czarnego i Śródziemnego. To korzystne położenie, w połączeniu ze stabilnością polityczną i ogromnym rynkiem wewnętrznym, powoduje, że międzynarodowe korporacje wykorzystują go jako ważny port przesyłowy.

W przyszłości Turcja ma szansę stać się swoistym łącznikiem pomiędzy Europą a rozwijającymi się państwami Bliskiego Wschodu, co powinno dodatkowo wzmocnić rozwój gospodarki tego kraju.

 

REKLAMA

 

Malownicza Riwiera Turecka

Wybrzeże Morza Śródziemnego oraz wybrzeże Egejskie to najpiękniejszy rejon magicznej Turcji. Malownicza linia brzegowa poprzetykana jest mnóstwem zatok i zatoczek. Białe skały przylądków oraz błękit usianych wysepkami zatok tworzą niezapomniane pejzaże. Pasma górskie schodzą stromymi urwiskami do lazurowego wybrzeża. Pomiędzy nimi rozciągają się żyzne doliny porośnięte cyprysami, sosnami, winnicami i gajami oliwnymi. A wspaniałe, rozległe, piaszczyste plaże zachęcają turystów do wypoczynku. Alanya, Antalya i Bodrum to najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej o dużym znaczeniu dla międzynarodowej turystyki.

 

Zachwycająca Kapadocja

Kapadocja to kraina położona w centralnej Turcji, w Anatolii, a jej surrealistyczne krajobrazy to efekt współpracy natury i człowieka. Podziemne miasta, domy wydrążone w skałach, potężne wulkany, doliny naszpikowane tysiącami kamiennych rzeźb przypominających wielkie termitiery, wigwamy, grzyby czy kominy. Wreszcie setki wykutych w skałach kościołów, gdzie spokój odnajdowali pierwsi chrześcijańscy eremici.

Sercem Kapadocji jest Göreme z którego biegną oszałamiające urodą trasy trekkingowe. To niewielkie skalne miasteczko posiada wszystko, czego potrzebuje turysta, czyli: hotele wykute w skałach, dziesiątki klimatycznych restauracji i sklepów z regionalnym rękodziełem oraz gościnnych mieszkańców. Z większości turystycznych miast Turcji organizowane są krajoznawcze wycieczki do Kapadocji.

 

Historyczny Efez

To tu wzniesiono wspaniałą świątynię Artemidy - bogini płodności i urodzaju. Budowla ta - czterokrotnie większa od ateńskiego Partenonu - zaliczana była do siedmiu cudów świata starożytnego. Świątynia spalona została przez miejscowego szewca, który w ten sposób pragnął zyskać nieśmiertelną sławę. Pomimo odbudowania, do dziś pozostała po niej tylko jedna kolumna!

 

Czy wiesz, że…

  • Ulicami starożytnego Efezu przechadzał się niegdyś św. Paweł, a św. Jan spisał tu ponoć swoją Apokalipsę!

  • Na soborze w Efezie przyjęto dogmat o dziewictwie Maryi. Na wzgórzu nadal stoi domek, w którym według legendy ostatnie lata swego życia spędziła Matka Jezusa.

  • W efezkim antycznym teatrze do dziś wystawiane są sztuki.

  • Całkiem dobrze zachowały się:

- agora z kolumnami

- budynek biblioteki rzymskiego prokonsula Juliusza Celsusa

- świątynia Serapisa

- świątynia cesarza Hadriana

- prowadząca do portu Droga Arkadyjska

- dom uciech

- zbiorowa toaleta publiczna, gdzie w jednym pomieszczeniu na marmurowych ławach ze stosownymi otworami siedzieli obywatele i dyskutowali… nierzadko o polityce.

 

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy