24 październik 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Hawaje zwane rajem

Widok na plażę Waikiki jest bajeczny, a cała dzielnica stanowi niezwykle atrakcyjne centrum turystyczne Hawajów.

 

Późne odkrycie i zaludnienie przepięknych wysp archipelagu Hawajów, umożliwiło zachowanie wspaniałej, dziewiczej przyrody tego miejsca. 19 stycznia 1778 roku, na wyspę „Kauai” przypłynął kapitan James Cook., aczkolwiek na długo przed nim, około 1500 lat temu, wyspy skolonizowali Polinezyjczycy.

 

Hawaje składają się ze 137 wysp, atoli i raf koralowych. Ich serce stanowi 8 dużych wysp: „Hawaii”, „Maui”, „O’ahu”, „Kauai”, „Molokai”, „Lanai”, „Niihau” i „Kahoolawe”. Spośród nich tylko „Kahoolawe” jest niezamieszkała.Przyczyną izolacji jest ich wulkaniczne pochodzenie. Do teraz, przy niektórych niezaludnionych wyspach, bryza morska gasi lawę wylewającą się u wybrzeży lądu.

Hawaje wyrosły miliony lat temu po środku Oceanu Spokojnego i nie tylko Polinezyjczycy mieli problem, by je zasiedlić. Zanim przybyli tam ludzie, nie udało się to żadnym płazom ani gadom! Tylko niektóre ssaki, takie jak nietoperze czy foki mogły dokonać tego wyczynu. Archipelag wysp hawajskich to przede wszystkim urzekająca, dzika, ale jednak przyjazna przyroda, bajeczne kwiaty, rzadka i okazała flora, endemiczna fauna.

Największym skarbem i wizytówką tych egzotycznych wysp są zapierające dech w piersiach niesamowite widoki monumentalnych wulkanów, zielonych dolin, zachwycających kamiennych wodospadów, złocistych i piaszczystych plaż, czy tropikalnej dżungli. To wyjątkowo cudowne miejsce, warte ujrzenia na własne oczy!

 

REKLAMA

 

 • Hawaje to najmłodszy z 50. stanów USA – dołączony w 1959 roku, oraz jedyny leżący wyłącznie na wyspach! Nazywany też „Tęczowym Stanem”. To także najdroższy ze wszystkich stanów USA pod względem panujących tam cen, ale i najbardziej bezpieczny!
 • Jedynie atol „Midway, leżący w północno - zachodniej części archipelagu, nie należy do stanu „Hawaje”.
 • Stolicą amerykańskiego stanu „Hawaje” jest Honolulu leżące na wyspie O’ahu – najgęściej zaludnionej ze wszystkich.
 • Archipelag wysp hawajskich rozciąga się na długości 2,5 tys. km i jest pochodzenia wulkanicznego.
 • 7 grudnia 1941 roku Hawaje stały się celem niespodziewanego ataku na Pearl Harbor, dokonanego przez siły militarne Japonii. Atak na Pearl Harbor i inne bazy wojskowe i morskie na O’ahu, przeprowadzony przez samoloty i miniaturowe okręty podwodne, przyczynił się do przyłączenia wojsk Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej.
 • Pomimo istniejącej tu pory suchej(od maja do października) i deszczowej(od listopada do kwietnia), deszcz pada tu praktycznie codziennie! Są to przelotne 10-15 minutowe opady, po których znów świeci słońce i pojawia się cudownie kolorowa tęcza- wizytówka archipelagu hawajskiego!
 • Motyw tęczy to jeden z ważnych symboli Hawajów. Można go spotkać nawet na tablicach rejestracyjnych samochodów czy dokumentach prawa jazdy!
 • Turystyka odgrywa tu ogromną rolę i jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie.
 • Co ciekawe, właśnie na Hawajach narodził się surfing!
 • Na wyspie „O’ahu” ze stolicą stanu Honolulu znajduje się słynna dzielnica turystyczna zwana „Waikiki”. To właśnie w tym miejscu - położonym na południowym wybrzeżu, leży większość kurortów wypoczynkowych z olbrzymią złocistą plażą „Waikiki” - najsłynniejszą zresztą na Hawajach, znaną z wielu filmów.
 • Ceny żywności na wyspach są bardzo wysokie, wręcz porównywalne z tymi na Manhattanie w Nowym Jorku! Przyczyną tego jest niewielki obszar uprawny i hodowlany wysp, który nie zaspokaja potrzeb mieszkańców i turystów. Dlatego większość towarów musi być importowana. Z kolei duża odległość archipelagu od stałego lądu wpływa na koszty transportu. To bardzo negatywnie odbija się na cenach żywności.
 • Na Hawajach istnieją tzw. „wojskowe sklepy” dla rodzin stacjonujących tu wojskowych. Ceny w nich są o połowę niższe.
 • Na wyspach istnieje zagrożenie pojawienia się tsunami. Regularnie przeprowadzane są tam testy alarmujące o stanie zagrożenia i gotowości do podjęcia ucieczki - jak najwyżej poziomu oceanu.
 • Panujące tu warunki atmosferyczne i pogodowe sprzyjają pojawianiu się pleśni, rdzy, termitów i karaluchów.
 • Mieszkańcy Hawajów narzekają na wysokie podatki, wciąż rosnące ceny paliwa oraz politykę.
 • Prezydent USA – Barack Obama, darzący ogromnym sentymentem Hawaje na których się urodził i wychował, co roku wraz z rodziną przylatuje na wyspę O’ahu, aby w malowniczej scenerii spędzić Święta Bożego Narodzenia.
  Share

  Dodaj komentarz


  Kod antyspamowy
  Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy