24 październik 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Nicea we Francji

Nicea to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata (fot. przyjaznywroclaw.pl)

 

Nicea leży nad Morzem Śródziemnym w południowej Francji, regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d'Azur). Region ten charakteryzuje się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem a sezon letni trwa tu aż 6 miesięcy!

 

Wzdłuż wybrzeża Nicei rozciąga się słynna Promenada Anglików (fr. Promenade des Anglais), która wiedzie wzdłuż morza do lotniska. Historia jej sięga 1820 roku, kiedy to zaczęto ją tworzyć. Miejsce to jest niezwykle piękne, dlatego panuje tu bardzo duży ruch, spotkać tu można wielu turystów, także po za sezonem wiosenno-letnim. Promenada obsadzona jest palmami, wzdłuż niej znajdują się zabytkowe kamienice, rezydencje oraz wiele hoteli. Jednym z ważniejszych budynków usytuowanych tuż przy Promenadzie jest hotel - Palais de la Maditerranee, który wybudowany został w latach 30 XX wieku i w stylu "Art Déco" charakterystycznym dla tego okresu. W oficjalnej klasyfikacji hotel posiada 5 gwiazdek. Ogromne wrażenie robi także port, z którego można popłynąć na przykład na Korsykę.

W obrębie Promenady znajduje się także przepiękny ogród - Jardin Albert I, którego powstanie łączy się z licznym osadnictwem brytyjskim w Nicei w XVII i XVIII wieku. Podobnie na uwagę zasługuje nicejski targ na którym można kupić piękne kwiaty, egzotyczne owoce, warzywa, świeże ryby i owoce morza, przyprawy z całego świata, a nawet piękne rękodzieła. Miejsce to niemal zawsze tętni życiem, a w powietrzu rozchodzą się apetyczne zapachy.

Warto dodać, że kluczowym punktem miasta jest potężny plac Massena (fr. Place Masséna), który położony jest w centrum miasta. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce, pełne fontann, otoczone przez liczne sklepy, restauracje oraz charakterystyczną zabudowę wzniesioną z czerwonej cegły.

Wielką atrakcją Nicei jest także Kaskada (fr. Cascade du Château) - najpopularniejszy punkt widokowy na panoramę miasta oraz miejsce westchnień fotografów i artystów.

 

Zobacz film o Nicei:

 

Zdjęcia z Nicei:

 

Piotr Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy