14 grudzień 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Fascynujący Budapeszt

Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto Europy

 

„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli i do szklanki” – to znane, historyczne przysłowie przypomina nam, jak wiele wspólnego na przestrzeni wieków miały ze sobą te dwa narody. Tym bardziej jest to powód, by odwiedzić magiczne Węgry, poznać ich kulturę, tradycję, zasmakować pikantnej kuchni, oraz podziwiać widoki przepięknej stolicy jaką jest Budapeszt.

 

Dopóki nie było stałej przeprawy, nie było też Budapesztu. Istniały tylko dwa niezależne miasta o nazwach: Buda oraz Peszt. Zrastanie się obu tych organizmów zostało wyraźnie przyspieszone dzięki otwarciu mostu łańcuchowego. A skąd wzięła się nazwa tegoż mostu? Otóż dlatego, że zanim inżynierowie zaczęli rozpinać mosty na stalowych linach, podwieszali je na łańcuchach. Podobnie uczyniono w latach 40-tych XIX wieku w Budapeszcie, tworząc architektoniczny majstersztyk. Dziś nie sposób wyobrazić sobie bez niego panoramy miasta. Jest on, wraz z długim na ćwierć kilometra gmachem parlamentu, swoistą wizytówką stolicy Węgier.

„Sziget Festival” to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się zawsze latem na wyspie „Óbudai” leżącej na Dunaju. Szalona impreza przyciąga corocznie blisko 400 tys. gości. Co ciekawe, występom na głównych scenach towarzyszą pozamuzyczne wydarzenia kulturalne, jak np. instalacje artystyczne, przedstawienia teatrów ulicznych itp. W dużym skrócie jest: głośno, radośnie, modnie, kolorowo i międzynarodowo.

Stary Budapeszt to przede wszystkim Wzgórze Zamkowe. Jest to wzgórze z pięknym zamkiem i bajkową Basztą Rybacką. Ta neoromańska architektura budowli z mnóstwem schodków, wieżyczek, rzeźb, posągów jest wyjątkowo urokliwa, zaś widok na peszteńską stronę metropolii, wręcz zachwycający.

Węgry dobrze jest poznawać kubkami smakowymi. Lokalne specjały jak: placek langosz, bogracz, leczo czy słynna zupa rybna halászlé, oraz trunki o różnej mocy: od tokaju dopálinki, warte są skosztowania. A jeśli będzie to kolacja z widokiem na jedno z najpiękniejszych miast Europy, być może z muzyką cygańską, to wrażenia z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

 Budapeszt to przykład metropolii, która pełni funkcję również uzdrowiska. Na terenie miasta znajdują się bowiem aż 123 gorące źródła mineralne zaopatrujące w wodę kilkadziesiąt kąpielisk termalnych. Najbardziej luksusowe ze wszystkich łaźni są Łaźnie Gellerta, otoczone kolumnadą, znajdujące się na terenie pięknego hotelu z bogato zdobionym wystrojem secesyjnym.

 

Zdjęcia:

Film:

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy