24 październik 2019

Najpiękniejsze miejsca na Ziemi: Wenecja we Włoszech

 

Któż  z nas nie zna legendarnej Wenecji? Przepięknego, wyspowego  miasta na wodzie znajdującego się w północnej części Włoch tuż nad Adriatykiem, w rejonie Zatoki Weneckiej. Zdaje się, że nie ma osoby, która nigdy nie słyszała o tym magicznym miejscu.

 

Wenecja to znane w całym świecie miasto pałaców, kanałów i gondolierów. Słynie też z misternie wykonanych masek weneckich, cieszących się ogromną popularnością wśród turystów, wspaniałego karnawału weneckiego, niemalże na miarę karnawału w Rio de Janeiro, historii życia miejscowego uwodziciela wszechczasów- Casanovy, Placu św. Marka, „Wielkiego Kanału” („Canale Grande”) czy corocznie odbywającego się we wrześniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów. Wenecja zyskała sobie światową sławę jeszcze dzięki pewnemu zjawisku. Otóż, od wielu lat regularnie się zapada w płytkiej lagunie, w której jest osadzona. Według przeprowadzonych badań średnio o 2 mm rocznie! Niestety wszelkie próby powstrzymania tego procesu, jak do tej pory, okazały się fiaskiem. Z tego względu, przy obecnej prędkości opadania miasta i wzrostu pułapu wód można oczekiwać, że w ciągu kolejnych 20 lat Wenecja w stosunku do poziomu morza osunie się aż o 80 mm.

Zobacz film o Wenecji:

 

Ciekawostki na temat Wenecji:

 • Leży na 117 wyspach połączonych zawiłą siecią kanałów wodnych.
 • To jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie. Zakochane pary często obierają ten kierunek jako cel romantycznych wojaży.
 • Jej historyczna część  jest obecnie zamieszkała przez niespełna 60 tys. mieszkańców. Pierwotnie było tu ok. 300 tys. ludzi.
 • Mieszkańcami historycznego centrum Wenecji jest ludność żyjąca głównie z turystyki. Stanowią ją: sprzedawcy pamiątek, właściciele i obsługa miejscowych restauracji, kawiarni, hoteli, gondolierzy, taksówkarze wodnych taryf  itd.
 • Wenecję każdego dnia odwiedza kilka tysięcy turystów. Rocznie daje to sumę 18 mln zwiedzających!
 • Zawód gondoliera jest kontynuowany z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Zanim jednak gondolier stanie się gondolierem, czeka go szkolenie zakończone egzaminem. Przypomina to troszkę kurs na prawo jazdy.
 • Mieszkanie w centrum historycznej Wenecji to nie lada spory wydatek, na który nie każdy Włoch może sobie pozwolić. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do posiadania własnej oczyszczalni ścieków oraz środka transportu do przemieszczania się po licznych, wodnych kanałach.
 • Dzięki rozbudowie systemu oczyszczania ścieków, turyści od 4 lat nie odczuwają nieprzyjemnego zapachu.
 • Wenecję od lat systematycznie nawiedzają powodzie.
 • Po „Canale Grande” zwiedzający mogą poruszać się wyłącznie taksówką wodną. Natomiast turystyczny rejs gondolą odbywa się licznymi, małymi kanałami, przecinającymi wyspę wzdłuż i wszerz, które łączą się z „Wielkim Kanałem”. Koszt takiego rejsu wynosi 100 lub 150 euro - w zależności od długości trasy.
 • W mieście pracuje 328 gondolierów.
 • W 1948 roku w Wenecji powstał koktajl alkoholowy o nazwie „bellini”. Połączenie wina musującego z purée z brzoskwiń możemy zawdzięczać Giuseppe Ciprianiemu, założycielowi Harry’s Bar. Napój ten zadedykowany został Giovanniemu Belliniemu – włoskiemu malarzowi epoki renesansu, który w swych pracach często posługiwał się kolorem pomarańczowym. Ciekawostkę może stanowić fakt, że koktajlem tym upijał się sam Ernest Hemingway – oczywiście w Harry’s Bar w Wenecji.
 • Z Wenecji pochodzi najdroższe szkło na świecie, czyli tzw. szkło weneckie, produkowane na weneckiej wysepce  Murano.
 • Od nazwy miasta na wodzie wywodzi się również okno weneckie zwane „serliana”. Jest to element architektoniczny  w postaci zwieńczonego łukiem otworu okiennego oflankowanego dwoma mniejszymi prostokątnymi otworami. Cechą charakterystyczną tego okna jest fakt, że sięga od sufitu do podłogi i przepięknie zdobi liczne budynki Wenecji.
 • Lustro weneckie to lustro produkowane w Wenecji, znane z doskonałego szklarstwa. Jest to również potoczna nazwa tzw. „lustra fenickiego”, które odbija światło w taki sposób, że umożliwia podglądanie kogoś, kto jest po drugiej stronie tego lustra i nie wie, że jest pod stałą obserwacją.
 • W weneckiej architekturze króluje przepiękny styl romański.
 • Najdroższymi, najbardziej luksusowymi hotelami w mieście są:
  - Venice Hotel Danieli
  - Hotel Gritti Palace
 • Filmy zrealizowane  w malowniczej weneckiej scenerii:
  - „Śmierć w Wenecji” (1971), reż. Luchino Visconti
  - „Casanova” (1976), reż. Federico Fellini
  - „Ogród rozkoszy ziemskich” (2003), reż. Lech Majewski
  - „Pozdrowienia z Rosji” (1963), reż. Terence Young
  - „Turysta” (2010), reż. Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck

 

REKLAMA

 

Zdjęcia z Wenecji:

   

   

 

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
0 #1 EDYTA 2015-09-21 18:19
Ciekawostki na temat Wenecji...inter esujące a przy tym bezcenne :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy