24 październik 2019

Park Staszica – zielona oaza wrocławskiego Śródmieścia

 Tak prezentuje się fontanna w Parku Staszica po przebudowie (fot MG).

 

Park Stanisława Staszica we Wrocławiu położony jest na osiedlu Nadodrze. Jest to niewielki, ale bardzo urokliwy zieleniec w centrum zabytkowego, poniemieckiego budownictwa wrocławskiego Śródmieścia.

 

Park ma powierzchnię około 5,5 ha i powstał w miejscu dawnego Targu Końskiego (Rossplatz). Jego pierwotne powstanie i urządzanie przypadło na lata 1905-1908.

Obecna nazwa parku obowiązuje na podstawie uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu.

Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych takich jak place zabaw, pająk linowy czy mała ścianka wspinaczkowa. Ponadto ze ścieżki dla rolkarzy, stolików do gry w szachy, czy siłowni napowietrznej może skorzystać oczywiście każdy. Alejki z licznymi ławkami i nowoczesne miejsca siedzące wokół fontanny po rewitalizacji, dają nam świetną okazję do błogiego odpoczynku.

 

Warto wiedzieć:

 

  • Park Staszica był dawniej znany jako Nordpark. 
  • Skwer w rzucie ma kształt trójkąta, zawartego pomiędzy ulicami i placami: ulicą Pomorską na zachodzie, na której przebiega linia tramwajowa (linie 14, 24, 15), i linie autobusowe (K, 142), ulicą Ludwika Rydygiera na wschodzie, przez którą przebiega linia tramwajowa (0), Placem Księdza Stanisława Staszica na północy.
  • Centralnym punktem 5-hektarowego terenu zielonego jest polana otoczona gęsto obsadzonymi drzewami i krzewami.
  • Miejsce parku swego czasu służyło do organizacji wystaw przemysłowych, lokalizacji cyrków i innych miejskich atrakcji.
  • Na obszarze botanika wytyczono przecinające się liczne alejki o szerokości 5 metrów z wieloma placami zabaw, sportu i rekreacji.
  • To miejsce spotkań okolicznych mieszkańców – spacerowiczów z psami, matek z małymi dziećmi, emerytów, rencistów i młodzieży czynnie uprawiającej sport (jazda na rowerze, rolkach, deskorolce, hulajnodze).
  • W parku znajdują się także mini fontanny tryskające wodą wypływająca w kształcie „słupa” wprost z podłoża.
  • Na północno-wschodnim krańcu parku znajduje się Plac Powstańców Wielkopolskich. Tu położony jest dworzec kolejowy i autobusowy Wrocław Nadodrze.

 

Zdjęcia z Parku Staszica:


Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy