19 wrzesień 2019

Park Stabłowicki – wrocławska oaza ciszy i spokoju

Wejście do parku dawniej, za czasów Stabelwitz.

 

Na peryferiach miasta, w obszarze dzielnicy Fabryczna, znajduje się ustronne osiedle o nazwie „Stabłowice”. Na jego terenie prócz domków jednorodzinnych i nowych osiedli mieszkaniowych dostrzec można tonący w zieleni, zaciszny Park Stabłowicki.

 

Nie jest on duży - ma 5,5 ha, jednak prezentuje się wyjątkowo urokliwie. Przepiękne stare drzewostany, bujne skupiska krzewów, kręte alejki oraz przepływająca obok rzeka nadają mu naturalistyczny wygląd. Na terenie parku rosną drzewa uznane za pomniki przyrody. Są nimi: platan klonolistny, wiąz szypułkowy oraz dąb szypułkowy. Cenne okazy stanowią także: jesion wyniosły i olcha czarna. Charakterystyczną dla dorzecza Bystrzycy jest także roślinność bagienna, wśród której w warstwie runa rozrasta się chmiel zwyczajny. Granice rezerwatu wyznaczone są: ulicą Stabłowicką, ulicą Górecką oraz rzeką Bystrzycą.

Obecna nazwa „Park Stabłowicki” obowiązuje na podstawie uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku. Ten zielony ogród spacerowy od lat służy okolicznym mieszkańcom do zabawy, odpoczynku i rekreacji. Także dzieci znajdą tu coś dla siebie, jak: mini plac zabaw oraz boisko do gry w piłkę.

 

REKLAMA

 

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Park założony został w XIX wieku, dokładnie po roku 1892, na terenie prywatnej posiadłości w Stabelwitz (Stabłowice ), wokół wybudowanej w tym miejscu willi pałacowej.
  • Właścicielem posesji, a tym samym całego parku, był Karl Lauterbach – niemiecki botanik, biolog i geograf. Umiejętnie połączył on naturalistyczne cechy roślinności i krajobrazu zieleńca z cechami prywatnego arboretum.
  • Budynek mieszkalny usytuowany był w centrum parku. Przed nim znajdował się podjazd i gazon.
  • Na osi północ - południe utworzono aleję prowadzącą do części gospodarczej i ogrodniczej.
  • Późniejszym właścicielem taboru stał się architekt – Heinrich Lauterbach.
  • W okresie powojennym park - podobnie jak kilka innych przypałacowych terenów zielonych - został zamieniony na ogólnodostępny skwer miejski.
  • Aktualnie nie istnieje ani budynek willi, ani ogrodzenie z ozdobną bramą.
  • Teren parku jest połączony wąskim przesmykiem z 15 ha Lasem Stabłowickim.

 

Więcej o Parku Stabłowickim na następnej stronie...


 

Park Stabłowicki w 1923 roku.

 

Mieszkańców Wrocławia pozostaje jedynie zachęcić do odwiedzenia tego ciekawego, a zarazem przyjemnego, zielonego zakątka miasta. Relaksowi w Parku Stabłowickim zapewne sprzyjać będzie zarówno piękna pogoda, jak i wakacyjny, letni czas.

 

Zdjęcia współczesne:

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy