22 sierpień 2019

Znani aktorzy związani z Wrocławiem

 

 

 Magdalena Kumorek ur. 14 sierpnia 1979 roku w Pyskowicach, polska aktorka filmowa i teatralna, a także wokalistka. Pomimo, że urodziła się w Piskowicach, a wychowała w Gliwicach, mieszka wraz  z mężem, synkiem i córką pod Wrocławiem. Telewidzom TVN-u doskonale znana jako Anka z serialu „Przepis na życie”.

 

 
 Robert Gonera ur. 1 lutego 1969 roku w Sycowie, polski aktor teatralny i filmowy, zamieszkały we Wrocławiu. W 1991 roku ukończył wrocławską PWST, w której prowadzi warsztaty. Doskonale znany widzom z filmów: ”Dług” i „Samowolka” oraz  z  serialów: ”M jak miłość” czy „Przepis na życie”. W 2008 roku poprowadził - w towarzystwie Katarzyny Glinki, polską edycję francuskiego teleturnieju „Ford Boyard”. Był mężem Jolanty Fraszyńskiej z którą ma 22-letnią córkę Anastazję.
 
Kinga Preis  ur. 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu. W 1991 roku ukończyła wrocławską PWST . Jest aktorką Teatru Polskiego. Wielokrotnie obsypana nagrodami za swoje wybitne role teatralne i filmowe. W 2001 roku czytelnicy magazyny „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę  dla najlepszej Aktorki Roku. Zagrała w popularnych produkcjach: ”W ciemności”, „Róża”, „Dom zły”, „Symetria”, ”Wtorek” czy „Boża Podszewka”. Obecnie gości na ekranach telewizorów w serialach: ”Ja to mam szczęście” oraz „Ojciec Mateusz”.
 

Bartłomiej  Świderski ur. 7 marca 1973 roku we Wrocławiu, polski aktor oraz piosenkarz. Były wokalista zespołu „Grejpfrut”- obecnie realizuje się solowo. W 1998 roku ukończył Wydział  Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Był aktorem teatrów w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Doskonale znany widzom  następujących seriali: ”Przepis na życie”, „Prawo Agaty”, „Instynkt”, „Hotel 52”, „Magda M.”

 

 

 

Anna Guzik ur. 15 sierpnia 1976 roku w Katowicach, polska aktorka serialowa, filmowa i teatralna. W 1999 roku ukończyła PWST we Wrocławiu. Jest brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Dzięki głównej roli w serialu „Hela w opałach”, a potem udziałowi w tanecznym show „Taniec z gwiazdami”, kariera pani Ani nabrała rozpędu. Od kilka dobrych lat aktorkę można oglądać w serialu „Na Wspólnej”.

 

 

Paweł Małaszyński ur. 26 czerwca 1976 roku w Szczecinku, polski aktor filmowy, teatralny oraz wokalista. W 2002 roku ukończył wrocławską PWST- wcześniej, po pierwszym roku studiów porzucił prawo, kiedy to uznał, że jego prawdziwym powołaniem jest aktorstwo. Największą popularność zyskał grając w serialu „Magda M.” u boku Joanny Brodzik. Gościł także filmach: ”Katyń”, „Listy do M.”, „Świadek koronny”, „Ciacho”. W 2005 roku został laureatem nagrody czasopisma Viva w plebiscycie „Viva najpiękniejsi”. W latach: 2007 - 2008 otrzymał Telekamery w kategorii: ”Najlepszy Aktor”. W 2004 roku założył zespół Cochise, w którym jest wokalistą i tekściarzem. Wspólnie z zespołem nagrał 3 płyty. Ma żonę- Joannę Chitruszko i syna Jeremiasza.

 

 Paweł  Królikowski  ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli, polski aktor  filmowy, telewizyjny i teatralny, a także realizator telewizyjny. Jest starszym bratem aktora Rafała Królikowskiego, znanego z serialu „Teraz albo nigdy”. W 1987 roku ukończył Wydział Aktorski  PWST we Wrocławiu i związał się z Teatrem Studyjnym ‘83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. W 2009 roku wziął udział w programie „Kocham Cię Polsko” - w drużynie Katarzyny Zielińskiej. Telewidzowie najbardziej kojarzą go z roli Kusego w serialu „Rancho”. Prywatnie jego żoną jest aktorka Małgorzata Ostrowska, znana z roli Grażyny Lubicz  z serialu „Klan” – ma z nią trzech synów i dwie córki.

 

 

Magdalena Schejbal  ur. 2 lutego 1980 roku we Wrocławiu, polska aktorka filmowa i teatralna. Wywodzi się  z wrocławskiej aktorskiej rodziny- jest córką  Jerzego Schejbala i Grażyny Krukówny. Jako nastolatka współpracowała w realizacji młodzieżowego programu TV3 „Truskawkowe Studio”. Studiowała socjologię z której zrezygnowała na rzecz aktorstwa. W 2005 roku ukończyła wrocławską PWST. Rozgłos  zyskała dzięki roli podkomisarz Barbary Story w serialu „Kryminalni”. Zagrała w filmie: ”Nie kłam kochanie” u boku Piotra Adamczyka i Marty Żmudy- Trzebiatowskiej, a także w serialach: ”Blondynka” i „Szpilki na Giewoncie”. Ten drugi przyniósł jej sławę i pokazał, że aktorstwo ma we krwi. Prywatnie ex-partnerka polskiego rapera Tede- o związku tym plotkowała cała Polska, a obecnie mama dwojga dzieci.

 

Ewa Skibińska ur. 11 lutego 1969 roku we Wrocławiu, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana z serialów: ”Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej” i „Na dobre i złe”. Wybitna aktorka teatralna na stałe związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

 

 

C.d artykułu na następnej stronie...

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy