15 grudzień 2019

Znani aktorzy związani z Wrocławiem

 

Wrocław naprawdę ma się czym pochwalić! Ku zaskoczeniu niejednego telewidza, coraz więcej wschodzących gwiazd polskiego kina pochodzi właśnie z Wrocławia lub jest w znaczącym stopniu związanych z naszym miastem. Oto krótki przegląd:

 

 

Olaf Lubaszenko ur. 6 grudnia 1968 roku we Wrocławiu, polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, wokalista, konferansjer, związany z Teatrem Buffo. Jest synem Edwarda Linde- Lubaszenki- popularnego polskiego aktora „starszego pokolenia”. Olaf znany jest z seriali: ”Barwy szczęścia”, „Blondynka”, a także z wielu wspaniałych ról zagranych w filmach: ”Sztos”, „Sztos 2”, „E=mc2”, „Poranek kojota”,  „Złoty środek”, „Faceci do wzięcia”, „Ekstradycja 2” czy „Kiler”. Były mąż Katarzyny Groniec- z którą ma córkę Mariannę.

 

 Konrad Imiela  ur. 23 kwietnia 1972 roku w Starachowicach. Obecnie dyrektor Wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol”; polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, a także kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny. W latach 90-tych prowadził program dla młodzieży w TV3 „Truskawkowe Studio”. W 2011  w roli reżysera przygotował imprezę „Sylwester z Dwójką”, mającą miejsce na Wrocławskim Rynku. Zagrał w serialach: ”Tancerze”, „Dublerzy”, ”Biuro kryminalne”, ”Pierwsza miłość”. Sprawuje pieczę nad corocznym festiwalem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

 

 

 Olga Bończyk ur. 16 stycznia 1968 roku we Wrocławiu, polska aktorka filmowa, teatralna i wokalistka. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Związana z teatrami w Warszawie i Wrocławiu. W 1999 roku wzięła udział w koncercie „Debiuty” XXXVI  Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez wiele lat koncertowała z zespołem „Spirituals Singers Band”. W 2007 roku prowadziła w TVP2 program SmaczneGO! Rok później wzięła udział w III edycji programu „Jak oni śpiewają”, zajmując 4. miejsce. Była żoną Jacka Bończyka i Tomasza Gorazdowskiego. Ciekawostką jest fakt, że zna język migowy, gdyż  jej rodzice byli głuchoniemi. Znana z serialów: ”Na dobre i na złe” oraz „Pensjonat pod Różą”.

 

 

 Krystian Wieczorek ur. 5 sierpnia 1975 roku we Wrocławiu, polski aktor telewizyjny i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Obecnie święci triumfy na ekranach telewizorów jako amant w serialu „M jak miłość” czy przystojny, romantyczny chirurg w „Julii”.

 

 

 

 

 

Maria Peszek ur. 9 września 1973 roku we Wrocławiu, polska aktorka i piosenkarka muzyki alternatywnej. Pochodzi z rodziny aktorskiej w której realizowane są tradycje teatralne- jej ojciec, Jan Peszek, także jest aktorem. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała na deskach teatrów w Krakowie i Warszawie, oraz odegrała liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną. Do tej pory nagrała dwie płyty: ”Miasto mania” i „Maria awaria”, które zdobyły uznanie- zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków. Zagrała w filmach takich jak: ”Lista Schindlera”, „Nocne Graffiti” czy „Wiedźmin” oraz  w serialach: ”Boża podszewka” czy „Miasteczko”.

 

 

 

Lesław Żurek ur. 30 czerwca 1979 roku we Wrocławiu, polski aktor filmowy. Zagrał w wielu produkcjach m.in.: ”Randka w ciemno”, ”Mała Moskwa”, „Mniejsze zło”, ”Los numeros”, a także kilku serialach, jak np: ”Egzamin z życia”, „Magda M”. Dzięki programowi „Work and Travel” przez pół roku mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. Obecnie, Lesław Żurek jest uznawany za jednego z najlepszych aktorów młodego pokolenia, co potwierdza choćby wyróżnienie za rolę Merkucja w „Romeo i Julii” na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Ma żonę- Katarzyną Misiewicz i córkę Zuzannę.

 

 

 

 

 Bartłomiej Kasprzykowski ur. 19 maja 1977 roku, polski aktor filmowy i teatralny, pochodzący ze Szczecina; W 2000 roku ukończył Wrocławską PWST. Telewidzom doskonale znany z roli Roberta Orkisza w serialu ”Teraz albo nigdy”. Zagrał także w serialach: ”Magda M”, ”Halo Hans”, ”Wszyscy kochają Romana”. Wcielił się w postać Janusza z trylogii „Domu nad rozlewiskiem”. Jego obecną żoną jest popularna polska aktorka- Tamara Arciuch, którą poznał na planie serialu ”Halo Hans”. Owocem ich związku jest trzyletni syn.

 

 

 

C.d artykułu na następnej stronie...

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy