21 maj 2019

Tajemnice ludzkiego ciała – oczy

 

Udowodniono, że na starość  ludzkie oczy jaśnieją. Co ciekawe, dotyczy to, jednak, wyłącznie niebieskich oczu! Brązowe, bowiem, zachowują swój  jednolity odcień przez całe życie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ  ich tęczówka zawiera barwnik zwany melaniną, odpowiedzialny za nadawanie koloru oczom. Oczy niebieskie, natomiast, tak naprawdę są bezbarwne, a swój dostrzegalny przez nas kolor  zawdzięczają zjawisku odbicia i pochłaniania światła! Otóż, cząsteczki białka w tęczówce, u osób w wieku podeszłym i o niebieskiej barwie oczu, są zbite w drobne grudki, które  silnie rozpraszają w ten sposób światło, przez  co oczy są szaro-błękitne niczym chmury. Oczy niemowląt są więc ciemnoniebieskie, bo cząsteczki białek w ich tęczówkach nie są aż tak zbite i pochłaniają dużo światła!

 

A zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmuje nam codzienne mruganie?
Człowiek mruga średnio od 1 do 2 razy co 10 sekund. Jedno mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Noworodki zaś mrugają rzadziej, bo tylko 1-4 razy na minutę. Wyrównuje się to w 6. miesiącu życia. Co ciekawe, ich gruczoły łzowe nie wydzielają łez. Oznacza to, że płaczą „na sucho” . Pierwsze łzy pojawiają się dopiero około drugiego miesiąca życia.
Mruganie, choć na pozór prozaiczna czynność, sprzyja nawilżeniu gałki ocznej, a także chroni przed zanieczyszczeniami. Podsumowując, gdyby chcieli zmierzyć czas wszystkich naszych mrugnięć w ciągu dobry, to by się okazało, że nie śpiąc mieliśmy zamknięte oczy… aż przez godzinę!...hmm brzmi nieźle

 

A w jaki sposób widzi niemowlę?
Niemowlę widzi tylko światło i cień. Nie potrafi skupić wzroku na przedmiotach odsuniętych dalej niż 18-25 cm, ponieważ jeszcze nie w pełni panuje and mięśniami oka i soczewką. W ciągu pierwszych miesięcy życia jest dalekowidzem, dlatego też obserwując np. grzechotkę stara się trzymać ją jak najdalej od twarzy. Koordynacja miedzy oczami też jest niepełna, np. jedno oko patrzy w prawo a drugie w lewo. Plamka żółta wykształca się dopiero ok. 4 miesiąca życia, wtedy też dziecko zaczyna rozróżniać szczegóły. Obraz przedmiotu na siatkówce jest odwrócony „do góry nogami”, co wynika z fizycznej budowy oka(soczewka odwraca obraz). W pierwszych dniach życia mózg człowieka uczy się widzieć prawidłowy obraz, obracając go, by w późniejszym życiu robić to automatycznie. Oko dziecka przystosowuje się do normalnego widzenia dopiero pod koniec pierwszego roku życia.   

Mięśnie oka są bardzo silne. Porównując proporcje, mięśnie te są najsilniejsze w całym naszym ciele. Aby umieścić obraz oglądanego przedmiotu we właściwym ognisku, każdego dnia oko porusza się ponad 100 tysięcy razy. Gdyby przełożyć to na równie intensywne ćwiczenia dla mięśni nóg, trzeba by dziennie przejść… 100 km!!


Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
0 #1 Megi 2013-01-07 19:39
Bardzo,bardzo ciekawy artykuł. Brawo!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy