19 wrzesień 2019

Czy zapach może odchudzać?

Czy zapach może mieć jakikolwiek wpływ na odchudzanie? Okazuje się, że tak. (Fot.blog.doctoroz.com)

 

Kwiatowo-korzenny zapach perfum potrafi zdziałać cuda i sprawić, że kobieta w oczach mężczyzny „straci na wadze” 6 kilo – zgodnie twierdzą naukowcy. 10-letnie badania nad wpływem zapachu i smaku na percepcję przeprowadzili naukowcy z Chicago.

 

W trakcie eksperymentów testowano wpływ na ludzi ponad 100 różnych kombinacji aromatów, jednak skutecznie oddziaływały one tylko na mężczyzn!

W jednym z badań, 1436 osób z nadwagą straciło średnio 13 kilogramów w ciągu 6 miesięcy po wykorzystaniu intensywnie pachnących kryształów w jedzeniu (naukowcy wykorzystali smaki takie jak taco, pizza i parmezan).

„Nie jesteśmy pewni dokładnego mechanizmu, ale receptory zapachu i smaku mogą odegrać kluczową rolę w utracie wagi” - stwierdził Alan Hirsch, założyciel „Smell & Taste Treatment i Research Foundation” w Chicago, który przeprowadził testy.

Francuscy perfumiarze stworzyli pierwszy zapach, którego zadaniem nie jest uwodzenie, ale umożliwienie uzyskania uwodzicielskich kształtów. Jak twierdzą twórcy perfum, „Prends-moi” jest produktem stworzonym zgodnie z zasadami aromaterapii, by „wyszczuplać z przyjemnością”. Cała receptura objęta jest sekretem, ale badacze wyznali, że dodali do zapachu kofeinę, karnitynę, wyciąg z alg oraz aromaty bergamotki, mandarynki i grejpfruta. Wszystko to ma sprawić, że kiedy otuli nas wonna perfumowa mgiełka, w naszym organizmie zaczną wydzielać się endorfiny, a my będziemy się czuć tak szczęśliwie, że stracimy ochotę na niekontrolowane podjadanie ciastek czy czekolady. Czyż to nie brzmi wspaniale? Podobno 70% pierwszych testerek było zachwyconych. My jednak z niecierpliwością oczekujemy prawdziwie magicznego eliksiru, który pozwoli nam zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko, czyli bezkarnie i do woli objadać się.

 

REKLAMA

 

Odchudzające aromaty:

  • Olejek z grejpfruta – jego ostry rześki zapach powoduje utratę ochoty na niezdrowe jedzenie.
  • Oliwa z oliwek – wdychanie tego zapachu wpływa na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, a tym samym prowadzi do spadku wagi.
  • Olejek waniliowy – tak oddziałuje na nasz mózg, że nie sięgamy po kaloryczne słodkości.
  • Olejek z kopru włoskiego – sprawdza się w hamowaniu łaknienia.
  • Zapachy zielonego jabłka, mięty i bananów skutecznie hamują apetyt!
  • Stężone zapachy kwiatów i owoców eliminują chęć podjadania słodyczy.

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy