19 wrzesień 2019

Dlaczego strach ma wielkie oczy?

 

Tego usilnie starała się dowiedzieć grupa badaczy z Uniwersytetu w Toronto pod kierunkiem eksperta w zakresie obserwacji i analizy ludzkich emocji - Joshuy Susskinda. Przeprowadzono eksperyment nad dwiema dość interesującymi emocjami: strachem i wstrętem.

 

Każdy z nas bez trudu potrafi rozpoznać wyraz twarzy człowieka jaki towarzyszy tym stanom. Wzorce te są powszechne i praktycznie jednakowe dla wszystkich kultur. Dlaczego tak właśnie jest? Jaka jest przyczyna tego, że gdy się boimy, to otwieramy szeroko oczy i podnosimy brwi, a gdy czujemy wstręt – mrużymy powieki i marszczymy nos? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania powołując się na wyniki testów.

Naukowcy przez wiele lat byli przekonani, że szeroko otwarte oczy podczas odczuwania strachu są sygnałem dla innych, że się czegoś lękamy. Badania przeprowadzone ostatnio w Toronto, w Kandzie sugerują, że taka mimika twarzy powiększa nasze pole widzenia i pomaga innym zlokalizować obserwowane przez nas niebezpieczeństwo. Podczas eksperymentu 28 wolontariuszy zrobiło „wielkie oczy”, neutralny wyraz twarzy oraz wyraz obrzydzenia. Okazało się, że ci, którzy mieli oczy szeroko otwarte, potrafili lepiej zlokalizować przedmioty znajdujące się po bokach ich linii widzenia niż pozostali uczestnicy. Poza tym pozostali byli w stanie lepiej określić kierunek w którym tamci patrzyli. Wyniki badań potwierdzają, że nasze oczy pełnią ważną funkcję w komunikacji społecznej. Kiedy bowiem są szeroko otwarte, widać więcej białka, przez co łatwiej jest określić, w jakim kierunku skierowany jest nasz wzrok.

 

REKLAMA

 

Na podstawie testów psychometrycznych naukowcy odkryli bardzo ciekawe prawidłowości, pokazujące, że wyrazy mimiczne mają konkretne znaczenie funkcjonalne. Na przykład kiedy twarz wyrażała strach, zwiększyła się górna część pola widzenia i uległy przyspieszeniu ruchy oczu w kierunku bodźców. Widocznemu poszerzeniu uległy również drogi oddechowe. Odwrotne prawidłowości zaobserwowano dla wyrazu mimicznego wstrętu.

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
0 #1 EDYTA 2015-10-12 22:01
wielkie oczy...a jednak nie tak wielkie :-) super :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy