15 wrzesień 2019

Czy Beethovena zatruło lecznicze źródło?

 

Niezwykle utalentowany niemiecki kompozytor - Ludwig van Beethoven - urodzony w 1770 roku, nie zaznał spokoju nawet po swojej śmieci, która nastąpiła 25 marca 1827 roku w Wiedniu.

 

Na pogrzeb artysty przybyły tłumy wielbicieli jego wspaniałej twórczości muzycznej, czyli około 20 tysięcy osób! Co ciekawe już przy tej smutnej okazji sprzeczano się co do przyczyn zgonu wielkiego mistrza. Pewne było to, że po długotrwałych komplikacjach zdrowotnych muzyk przeszedł w grudniu 1826 roku dość poważną operację brzucha, zaś 4 miesiące później zmarł w wieku 56 lat. Eksperci brali pod uwagę syfilis, marskość wątroby i przewlekłe zapalenie okrężnicy. Nie zmieniało to faktu, że były to jedynie spekulacje.

Na szczęście admirator geniuszu van Beethovena, Ferdynand Hiller, obciął nieżyjącemu już kompozytorowi pukiel włosów. To pozwoliło naukowcom przeprowadzić w późniejszym czasie szczegółowe badania. Podczas analizy odkryto w nich wysokie stężenie ołowiu, które mogło prowadzić do ataków wściekłości, a nawet głuchoty. No proszę, a to dopiero sensacyjna wiadomość! Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ołów pochodził ze zdrojowych wód leczniczych, które Beethoven tak sobie upodobał, że pił w ogromnych ilościach.

Chyba większość z nas przypomina sobie słowa zachwytu nad leczniczymi wodami zdrojowymi, a tu się okazuje, że ich skład może prowadzić do ciężkich chorób i śmierci! Świat się zmienia, idzie do przodu i tylko nauka wraz z techniką są w stanie po latach obalić niejeden mit naszego dzieciństwa.

Jaki płynie z tego wniosek? Miejcie dystans do wszystkiego o czym słyszycie, czytacie, nie dajcie się zwariować, słuchajcie tego co podpowiada Wam własny organizm i intuicja! Wtedy najlepiej na tym wyjdziecie :)

 

Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
0 #2 http://babyou.pl 2016-12-08 01:32
W tym temacie to akurat się zgodzę, no może nie we wszystkich aspektach, ale jednak.
Cytować
 
 
0 #1 http://www. 2015-08-12 07:53
Ujęte tak jak ja sam bym to pisał, przynajmniej takie mam wrażenie
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy