15 wrzesień 2019

9 badań psychologicznych, które zainteresują zakochanych

Fot. www.thehugginghome.ca

 

Wiosna, maj - to czas dla zakochanych. Niektórzy twierdzą, że miłość ogłupia ale... Z jednej strony fajnie jest czasami dać się ogłupić, a z drugiej dobrze też znać kilka prawidłowości, które miłością rządzą. Oto 9 ciekawych badań psychologicznych na temat miłości.

 

1. Ile potrzeba czasu by się zakochać?

Naukowcy z Syracuse University w USA przeprowadzili badania z których wynika, że wystarczy 1/5 sekundy by zakochać się w osobie na którą patrzymy. Zespół pod wodzą prof. Stephanie Ortigue twierdzi, że gdy człowiek się zakochuje uaktywnia aż 12 różnych obszarów swojego mózgu, które razem wytwarzają mieszankę dopaminy, oksytocyny, adrenaliny i wazopresyny. Uczucie miłości wpływa również na zaawansowane funkcje poznawcze człowieka. Zakochanie sprawia, że nasz mózg działa jak przy małej dawce kokainy.

2. Czy istnieje jakiś związek w mózgu między miłością a pożądaniem seksualnym?

Analiza 20 badań wykonanych przez różne zespoły naukowe z całego świata przyniosła zaskakujące efekty - okazało się bowiem, że miłości i pożądanie seksualne aktywują uderzająco podobną sieć połączeń mózgowych. Są to przede wszystkim rejony mózgu odpowiedzialne za emocje, motywację i bardziej zaawansowane myślenie.
Miłość opiera się zatem na tych samych co pożądanie połączeniach mózgowych, z jedną różnicą, wychwyconą w rejonie mózgu o nazwie prążkowie (część kresomózgowia). Stwierdzono, że pożądanie seksualne aktywuje jego część, która odpowiada za bezwarunkowe odczuwanie przyjemności. Badacze zaobserwowali również, że w trakcie procesu przemiany pożądania w miłość stopniowo uaktywnia się w mózgu rejon zwany wyspą. Miłość aktywowała również mózgowy tzw. układ nagrody - ten sam, który bierze udział w tworzeniu się uzależnień. - Miłość to w zasadzie nawyk wynikający z tego, że seksualne pożądanie jest zaspokajane i nagradzane – skomentował prof. Jim Pfaus, profesor psychologii w uniwersyteckim Centrum Badań nad Neurobiologią Zachowań. – W ten sam sposób działa to u osób uzależnionych od narkotyków”.

3. Czas sprawia, że stajemy się do siebie podobni.

Rysy twarzy stają się bardzo podobne u par, które żyją ze sobą od 25 lat - pokazują badania opisane w zbiorowej pracy pod przedowdnictwem prof. Roberta Zajcona ze Stanford University. Może być to spowodowane przez podobieństwa w diecie, środowisku w którym żyją, charakterze a nawet w okazywaniu empatii partnerowi na przestrzeni lat. 

4. Całowanie pomaga w wyborze.

Całowanie nie tylko jest przyjemne, ale również pomaga w dobrze partnera - pokazują badania przeprowadzone przez Rafael Wlodarski i Robin I. M. Dunbar z Departamentu Psychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Oksfordzkim. W ich eksperymencie brali udział mężczyźni oraz kobiety. Badani oceniali m.in. przydatność i wagę różnych kryteriów oceny ewentualnych partnerów. Umiejętność całowania się wymieniano tu jako jedną z najbardziej istotnych. Okazało się również, że całowanie nie jest ważne tylko na początku związku: pełni też ważną rolę w jego utrzymaniu. Naukowcy odkryli korelację między ilością pocałunków a długoterminowymi związkami i ich jakością - im więcej się całujemy, tym związek jest w lepszej kondycji i trwa dłużej.

5. Związki na odległość mogą działać.                                                                                             

Mimo powszechnej opinii, że związki na odległość nie mogą działać, badania przeprowadzone i opisane przez L. Crystal Jiang z University of Hong Kong i Jeffrey T. Hancock z Cornell University pokazują, że mogą.

Pary, które żyją ze sobą na odległość mówią sobie bardziej intymne rzeczy i mają bardziej wyidealizowany obraz swojego partnera co pomaga im w utrzymaniu jakości związku. Okazało się, że osoby w takich związkach mają bardzo podobną satysfakcję ze swojej relacji i ich związki są bardziej stabilne niż u osób, których nie dzieli odległość geograficzna.

6. Cztery rzeczy, które zabiją związek.

Profesor John Gottman z Uniwersytetu w Waszyngtonie, przez ponad 40 lat prowadził badania na temat psychologii miłości. Interesował się głównie tym tym co sprawia, że dany związek przetrwa a inny nie.Odnalazł 4 rzeczy, które zabiją relację: powtarzająca się krytyka, częste przejawy pogardy i sarkazmu, bycie upartym i postawa obronna, która prowadzi do braku komunikacji. Strzeżcie się ich a będziecie żyć długo i szczęśliwie.

7. Współcześni małżonkowie oczekują samorealizacji.

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo zmieniła się rola małżeństwa - pokazują badania Eli Finkel, z Northwestern University. Kiedyś ludzie zawierali małżeństwa przede wszystkim po to by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Obecnie partnerzy bardziej niż kiedykolwiek oczekują, że małżeństwo da im uczucie samospełnienia. Niestety w obliczu takich wymagań pary nie inwestują wystarczająco dużo siły i czasu aby taki cel osiągnąć.

- Jeśli chcesz by twoje małżeństwo pomogło ci osiągnąć samospełnienie i rozwój osobisty, to musisz poświęcić odpowiednią ilość czasu i energii w swój związek. Jeśli wiesz, że tego czasu i energii nie masz, to być może trzeba dostosować odpowiednio wymagania tak by zminimalizować ewentualne rozczarowanie - wyjaśnia Eli Finkel.

8. Proste ćwiczenie na uratowanie małżeństwa.

Jeśli związek wymaga naprawy, być może nie trzeba iść od razu na terapię - może wystarczy obejrzeć wspólnie kilka filmów. Badania Ronalda Rogge z Rochester University wykazały, że liczba rozwodów zmniejsza się nawet o połowę jeśli pary w kryzysie oglądają ze sobą filmy o związkach, a potem o nich rozmawiają.

Rogge, twierdzi, że partnerzy z reguły mają dość dobrą wiedzę o tym jak ich związek powinien wyglądać i wiedzą kiedy postępują dobrze a kiedy źle. Dlatego dla większości par wystarczy refleksja nad tym jak się zachowują i czas na rozmowę. Wystarczy ponoć obejrzeć i przegadać pięć filmów.

Poniżej filmik prezentujący badania i przykładowe filmy, które pary powinny oglądać dla poprawienia relacji:

9. Małe rzeczy czynią rzeczy wielkie.

Na koniec, pamiętajmy, że najważniejsze są małe rzeczy. W trakcie badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez badaczy z The Open University ponad 4000 dorosłych ludzi stwierdziło że najprostszy akt dobroci, sympatii jest przez nich najbardziej ceniony. Zrobienie partnerowi śniadanie do łóżka, powiedzenie, że ładnie wygląda może zatem zrobić w związku więcej dobrego niż sprezentowany drogi zegarek czy przesłany przez posłańca olbrzymi bukiet kwiatów. Choć i te sposoby pewnie nie zaszkodzą :).


Źródło: charaktery.eu

Oprac (jb), na podstawie: spring.org.uk

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy