22 maj 2019

Po co mężczyźnie wielki nos?

Duży nos u mężczyzny nie jest bez znaczenia (fot. wordmachine.org)

 

Dlaczego mężczyźni zostali obdarzeni przez naturę większymi nosami od kobiet, skoro te, jak wykazały badania, mają znacznie lepszy zmysł powonienia? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje.

 

Zagadkę rozwiązali naukowcy z amerykańskiego University of Iowa. Udowodnili oni, że wielkość męskiego nosa ma znaczny wpływ na rozwój mięśni u mężczyzny. Im jest on większy, tym większe prawdopodobieństwo, że jego właściciel będzie dobrze zbudowany.

Męskie narządy węchu są zwykle o około 10% większe od żeńskich i zaczynają rosnąć w okresie dojrzewania. Dokładnie wtedy, gdy kobietom przybywa tkanki tłuszczowej, mężczyznom masa mięśniowa, która potrzebuje znacznie więcej tlenu! A dostarczenie większej ilości tlenu może zapewnić właśnie większy nos.

 

REKLAMA

 

Nasze nosy są i tak mniejsze w porównaniu z nosami naszych przodków – neandertalczyków, którzy dzięki temu byli bardziej umięśnieni. Większa masa mięśniowa ułatwiała im zdobycie pokarmu – zapolowanie na dzikiego zwierza i dostarczenie łupu do jaskini. W dzisiejszych czasach w celu „przetrwania” liczy się siła umysłu a nie mięśni – stąd mężczyzna stał się bardziej metroseksualny.

Wszystko wskazuje zatem na to, że za kilkaset tysięcy lat nasi potomkowie będą mieli już tylko malutkie noski i wszelkie operacje plastyczne okażą się zbędne…

 

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy