13 listopad 2019

Konwalia majowa – trująca piękność

 

Konwalia majowa to nie tylko piękny i subtelny kwiat, ale również roślina o znanych od dawna właściwościach wspomagających pracę serca.

 

To bylina z rodziny liliowatych rosnąca dziko całymi łanami w wilgotnych zaroślach i lasach liściastych. Uprawiana także w ogrodach jako roślina dekoracyjna oraz w celach typowo leczniczych, do których używa się jej liści i kwiatów.

Zawiera cenne substancje, między innymi: glikozydy nasercowe, saponiny i flawonoidy.

Zbiór surowca przeprowadza się w kwietniu oraz w maju. Ważną informacją jest fakt, że od niedawna konwalia majowa nie jest już pod ochroną.

Konwalii nie wolno jednak przygotowywać samodzielnie! Jest trująca. Niewłaściwie przygotowana może spowodować nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Szczególnie duże zagrożenie stanowi dla dzieci, które zaciekawione ładnymi, czerwonymi owocami, mogą je spożyć.

 To jedno z ziół, które ze względów bezpieczeństwa w wielu krajach można kupić wyłącznie z przepisu lekarza! W Polsce bez recepty dostępna jest nalewka z konwalii.

Nie wolno przekroczyć dawki 5 g dziennie. Jednorazowo przyjmuje się zazwyczaj

00,5 – 1,5 g nalewki.

 

CIEKAWOSTKI:

 

 • Konwalia majowa to przede wszystkim symbol wiosny, szczęścia, pomyślności i młodości. Jako przejaw czystości i skromności tradycyjnie wykorzystywana przy tworzeniu efektownych bukietów ślubnych.
 • Kwiat ten pochodzi z Europy i od dawna wiele legend krąży wokół niego. Jedna z nich powiada, że przepiękna woń konwalii potrafi wabić słowiki.
 • Konwalia to symbol delikatności i nieśmiałości. Kwiaty te podarowuje się osobie, którą uważa się za bardzo ładną.
 • W okresie średniowiecza konwalia była symbolem wiedzy i sztuki medycznej. Pojawiła się między innymi na obrazach z wizerunkiem lekarzy i uczonych – wśród nich był także Mikołaj Kopernik.
 • 1 dzień maja we Francji to święto konwalii. Tego dnia Francuzi obdarowują się wzajemnie bukietami z tych kwiatów – oczywiście czynią to na szczęście. Tę tradycję istniejącą do dziś ustanowił 1 maja 1561 król Karol IX, oferując konwalie wszystkim damom dworu, życząc przy tym dużo szczęścia i pomyślności. W ten oto sposób zapoczątkowany został ten piękny obyczaj „Vive la Fete du Muguet!!!” Warto nadmienić, że jego korzenie sięgają kultury Celtów, którzy czcili konwalie obchodząc początek maja jako pierwszy dzień roku!
 • Od 1982 roku konwalia stała się narodowym kwiatem Finlandii i widnieje na rewersie jednej z norweskich monet.
 • Przed 1945 rokiem miasto Ośno Lubuskie (wówczas „Drossen”) słynęło z rozległych plantacji konwalii i znane było też jako Maiblumenstadt (z języka niemieckiego: "miasto majowych kwiatów").
 • Konwalie znajdują się także w herbach: norweskiej gminy Lunner, szwedzkiej gminy Mellerud, niemieckich miejscowości Weilar i Escheburg oraz szwajcarskiej miejscowości Aumont.
 • W symbolice kwiatów konwalia majowa oznacza nieśmiałość i jest rośliną młodych i zakochanych ludzi. W astrologii uznano ją za magiczną, szczególnie dla osób urodzonych w znaku Raka.
 • Drobne, białe, dzwonkowate kwiatki konwalii stały się symbolem Matki Boskiej i nazwano je „Łzami Naszej Pani”.
 • Kwiat ten od zawsze stanowił inspirację dla wielu artystów – głównie poetów, pisarzy, malarzy, a nawet muzyków. W latach 70 - tych zespół Queen stworzył balladę na jego cześć o tytule: „Lily of the Valley” (konwalia majowa).

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy