13 listopad 2019

Czy jesteś kobietą w czerwieni?

 

Kolor czerwony to symbol miłości, namiętności, pożądania, pasji, walki, życia, aktywności, siły przebicia, ale również znak ostrzegawczy informujący o niebezpieczeństwie!

 

 Silnie oddziałuje- zarówno na zwierzęta, jak i ludzi. Oprócz tego ma dużą moc przyciągania. Ciekawostkę stanowi fakt, że w Chinach głęboko wierzy się w magię barwy czerwonej, która stanowi synonim szczęścia i sukcesu! Dlatego też  flaga Chin ma zabarwienie soczystej czerwieni, ozdobionej kilkoma żółtymi gwiazdkami w lewej górnej jej części. A jakie działanie ma czerwień? Sami się o tym przekonajcie!

Nie bez powodu toreador stając oko w oko z bykiem, prowokuje go do ataku czerwoną płachtą. Nie bez powodu, to właśnie czerwone portfele i portmonetki najlepiej się sprzedają ze wszystkich dostępnych kolorów na rynku i ma to oczywiście związek z magią przyciągania do siebie pieniędzy! Nie bez powodu kobiety, które wiedzą czego chcą od życia, a  przy tym nie spoczną póki zamierzonego celu nie osiągną, malują paznokcie na czerwono! Nie bez powodu czerwony zaostrza apetyt i wzmaga trawienie, dlatego czerwone ściany idealnie nadają się do jadalni, a czerwone meble do kuchni(nawiązanie do żywiołu ognia). Nie liczmy jednak wówczas na to, że szybko zrzucimy nadprogramowe kilogramy- czerwień temu nie sprzyja! Nie bez powodu drogowe znaki zakazu mają barwę czerwoną- w przeciwnym razie nie byłyby tak wyraziste i nie spełniałyby dobrze swojej funkcji! Nie bez powodu też… mężczyzna wyznając swoje uczucia kobiecie, wręcza jej bukiet czerwonych a nie np. żółtych róż,  zaś  Walentynki, czyli Święto Zakochanych, to dzień w którym rządzi ciemnokrwista czerwień, a ludzie obdarowują siebie wzajemnie czerwonymi serduszkami czy innymi miłosnymi gadżetami w tym kolorze!
Co udowodniono naukowo: czerwona bielizna działa na mężczyzn niczym afrodyzjak, ponieważ czerwony kolor podnieca i przywodzi na myśl o seksie, zaś kobieta w czerwonej sukience wydaje się mężczyźnie o wiele atrakcyjniejsza, aniżeli w innych barwach!

Amerykańskim psychologom  z uniwersytetu w Rochestar w Stanach Zjednoczonych udało się dowieść, że mężczyźni, podobnie jak małpy, w kwestiach seksualnych kierują się prymitywnymi instynktami, a kolor czerwony stanowi dla nich silny bodziec seksualny! Innymi słowy, czerwień u mężczyzn, pawianów i szympansów wywołuje wzrost ciśnienia i silne podniecenie! Jeśli w takową barwę ubierzemy kobietę, to mamy prostą reakcję erotyczną i duże zainteresowanie  ze strony płci przeciwnej!!!
Badanie psychologiczne panów polegało na tym, że oglądali zdjęcia kobiet. Zdjęcia były obwiedzione kolorowymi ramkami, innym razem kobiety na nich były kolorowo ubrane. Celem eksperymentu było zbadanie wpływu kolorów na mózg „płci brzydkiej”. Ankietowane  osoby odpowiadały podczas oglądania zdjęć na pytania typu: "Wyobraź  sobie, że masz randkę z  tą kobietą i 100 dolarów w kieszeni. Ile pieniędzy byłbyś skłonny wydać na spotkanie z nią?"

Wyniki tego eksperymentu okazały się dość zaskakujące. Wykazały bowiem, że kolor czerwony działa niczym silny afrodyzjak, czyli środek pobudzający popęd płciowy!
 Wszyscy mężczyźni ocenili kobiety na zdjęciach ubrane na czerwono(podkreślmy!) jako bardziej atrakcyjne, choć wcale nie musiały takie być w rzeczywistości! Jednocześnie uznali je za bardziej podniecające seksualnie. Sami też byli skłonni wydać na nie więcej pieniędzy!
I tu warto byłoby powołać się na jeszcze inny, choć podobny i równie ciekawy eksperyment. Tym razem dotyczący męskiej szczodrości w nawiązaniu do działania poszczególnych kolorów na mózg „płci brzydkiej”. A mianowicie: Nicolas Guégen i Céline Jacob dowiedli, iż mężczyźni wręczają o wiele wyższe napiwki kelnerkom, które mają na sobie czerwone bluzki lub sukienki. Wyniki tychże badań zostały opublikowane przez magazyn „Journal of Hospitality and Tourism Research”. A na czym polegało to badanie? Ano na tym, że pracujące w restauracji uczestniczki eksperymentu poproszono, aby przez pewien czas, każdego dnia zakładały bluzkę w innym kolorze. I co się okazało? Okazało się, że mężczyźni- klienci  wręczają wyższe napiwki od kobiet- klientek, kelnerkom  mającym na sobie garderobę w kolorze czerwonym! Wówczas czynnikiem decydującym wcale nie jest uroda kobiety, sposób poruszania się, tembr głosu, długie nogi, wydatne usta czy duży biust, ale obecność krwistej barwy. Żeby tego było mało, dopowiem, że napiwki są wówczas o ¼ wyższe, niż wtedy, gdy jej ubiór jest innej barwy. Co ważne, równocześnie nie zauważono, aby ubiór męskiego personelu sprawiał, by kobiety jako klientki restauracji stawały się hojniejsze:)

A co mówią kobiety o kobietach ubranych w czerwień? Jak podają autorzy publikacji- Andrew Elliot i Daniela Niesta, kobiety oceniały atrakcyjność innych kobiet niezależnie od tego, czy były ubrane w czerwień, czy też w inny kolor!  Jednak, nie da się ukryć, że kobieta odziana w czerwień jest przez  inne kobiety postrzegana bardziej jako rywalka, aniżeli przyjaciółka. Wydaje się też być w ich oczach bardziej przebojowa, odważna, pewna siebie, przez co może wzbudzać w nich: zazdrość, niechęć, agresję lub respekt!

Pocieszający jest fakt, że kolor czerwony zdecydowanie traci na wartości – nawet u mężczyzn – gdy liczą się inne walory i atuty, takie jak:  inteligencja czy uprzejmość. W przypadku pytań dotyczących tego typu cech u kobiet przedstawionych na zdjęciach, mężczyźni odpowiadali niezależnie od obecności koloru czerwonego! I całe szczęście!:)

Niespodzianką dla naukowców było dość interesujące odkrycie: otóż, mężczyźni biorący udział w badaniu, nie mieli pojęcia jak duży wpływ może mieć "prymitywny popęd seksualny" na ich reakcje na kolor czerwony. Okazało się bowiem, że wielu badanych twierdziło, że kolor nie odgrywa w zasadzie żadnej istotnej roli przy ocenie atrakcyjności kobiety. Hmm, to dowodzi temu, że podświadomość, wewnętrzny instynkt  nie idą w parze z pełną ludzką świadomością i oceną sytuacji lub osoby. Kierownik przeprowadzonych badań na uniwersytecie w Rochester, Andrew Elliot,  podsumował eksperyment w następujący sposób: "To fascynujące, że coś tak zwyczajnego jak kolor ma wpływ na nasze zachowanie, a my wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy."

Wiemy już jak czerwień działa na mężczyzn, a teraz przyjrzyjmy się wynikom badań, które dotyczyły wpływu tego koloru na kobiety w relacjach damsko-męskich. Panie pewnie będą zaskoczone:) Okazało się bowiem, że mężczyźni mający na sobie czerwone dodatki do stroju, działają na kobiety niczym magnes. Tego samego, niestety, nie można powiedzieć o panach noszących na sobie inny kolor niż czerwony!
Badanie to przeprowadzono na 288 kobietach, mających za zadanie ocenić męską atrakcyjność  50 panów-  wyłącznie na podstawie fotografii. W ankiecie kobiety musiały nie tylko określić męski seksapil, ale także odpowiedzieć na pytania czy zechciałyby umówić się z danym mężczyzną na randkę i czy ewentualnie zgodziłyby się potem na „coś więcej”.

Wyniki okazały się dość jednoznaczne: panowie w czerwieni wzbudzali o 60% większe zainteresowanie u kobiet, w porównaniu  z panami mającymi na sobie dodatki w innych kolorach. Dzieje się tak dlatego, gdyż  w mniemaniu kobiet, mężczyźni, którzy mają na sobie coś czerwonego, zajmują wyższe pozycje społeczne, są przystojniejsi, majętniejsi, bardziej towarzyscy i mają zadatki na przywódcę. To właśnie wyzwala w paniach erotyczne fantazje i chęć  bliższego poznania, bez względu na to, jak mylne są ich wyobrażenia i spostrzeżenia!
Psycholog, Andrew Elliot  w dość ciekawy sposób podsumował uzyskaną w przeprowadzonym eksperymencie wiedzę o ludzkiej psychice: „Czerwień to kolor oznaczający przymioty seksualne. O tym, że czerwień budzi pożądanie wiedzieliśmy od dawna, ale te badania wykazały jak bardzo prosty i skuteczny może być to środek manipulacji. To naprawdę nic wielkiego: czerwony bezrękawnik, krawat czy chociaż szelki, a szanse na romans zwiększają się o 60%!”.

Nie pozostaje zatem, nam kobietom, już teraz  zaopatrzyć się w czerwoną garderobę.
Wszak nigdy nie wiadomo, do czego i kiedy może nam się ona przydać :)
Jak widać, warto czasem BYĆ KOBIETĄ W CZERWIENI!

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy