23 lipiec 2019

Zwierzęta w terapii seniorów

Postawa wobec zwierząt wpływa na poczucie osamotnienia i poziom depresji podopiecznych domów pomocy społecznej - wynika z badań przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Stanisława Kowalika na wrocławskim wydziale SWPS.

 

 

Skoro terapia z udziałem zwierząt odnosi takie sukcesy w pracy z dziećmi i młodzieżą, pomyślałam żeby spróbować jej w praktyce z ludźmi starszymi – mówi autorka badań Ewa Bukowian.

W ramach pracy magisterskiej przebadała blisko 60 seniorów z domów spokojnej starości. Okazało się, że podopieczni, którzy deklarują miłość do zwierząt, chętnie się nimi opiekują   mają niższy poziom depresji oraz poczucia opuszczenia, natomiast osoby, które nie lubią zwierząt, a nawet brzydzą się ich czują się bardziej samotne i mają obniżony nastrój.

 

REKLAMA

 

Jak twierdzi autorka, wyniki badania pokazują, że warto wprowadzić zwierzęta nie tylko wolno żyjące, dokarmiane przez mieszkańców i personel, ale specjalistycznie wyszkolone do rehabilitacji i pomocy osobom starszym.

Optowałabym za tym, by doświadczony zooterapeuta przychodził z wizytą ze swoim zwierzęciem i prowadził zajęcia rehabilitacyjne 2 lub 3 razy w tygodniu. W pierwszych mogliby uczestniczyć wszyscy, aby przekonać się, że kontakt ze zwierzęciem jest przyjemny – proponuje Ewa Bukowian.

 

Źródło: SWPS

Share

Komentarze   

 
0 #1 Dżony 2013-08-11 19:35
W prawdzie nie jestem seniorem to jednak zgadzam się w 100% że zwierzęta mają korzystny wpływ na ludzi, no i też super karmę znalazłem dla mojego tygrysa
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy