19 wrzesień 2019

Seniorzy w sieci mniej samotni

Fot. wordpress.com

 

Media społecznościowe mogą być skutecznym narzędziem do zmniejszania poczucia samotności wśród osób starszych - wynika z badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców z University of Sidney.

 

W  badaniach wzięło udział 150 osób w wieku powyżej 55. roku życia, z czego większość stanowiły osoby powyżej 65 lat. Wszyscy seniorzy zostali krótko przeszkoleni w używaniu Facebooka, Twittera oraz Skype’a. Następnie po pół roku, w czasie którego korzystali z wyżej wymienionych serwisów, przeprowadzono wśród nich ankietę. Wyniki wykazały duże zmniejszenie poczucia samotności wśród tych uczestników, którzy korzystali z mediów społecznościowych. Większość z nich przyznała też, że stosowanie nowych technologii pomogło im utrzymać lepszy kontakt ze społeczeństwem.  

 

REKLAMA

 

Jak się też okazało kwestie technologiczne, których obawiali się naukowcy przed rozpoczęciem badań, nie sprawiły seniorom aż tak dużego problemu. Około 80 proc. respondentów stwierdziło, że będzie dalej używać mediów społecznościowych po zakończeniu badań, a 65 proc. stwierdziło z kolei, że korzystanie z nich jest łatwe. Badacze zaobserwowali też zmianę nastawienia seniorów do Facebooka, który początkowo był postrzegany przez wielu z nich negatywnie. Jednak w trakcie badań okazało się, że był najczęściej używanym serwisem, przed Skype’em i Twitterem.

 

Źródło: sydney.edu.au 
(PaK)

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy