15 wrzesień 2019

Sekrety rytmu dobowego człowieka

 

 

Naturalny zegar biologiczny każdy z nas ma wpisany w swój organizm. Podlega on nieustannym rytmom, które wyznaczają sposób naszego funkcjonowania. Każda aktywność w dzień powinna znaleźć ukojenie w nocnym odpoczynku. Nasz sen podlega również fazom – od głębokiego zaśnięcia poprzez długie momenty czuwania. Co jakiś czas, na ogół bardzo regularnie budzą się w nas potrzeby zaspokojenia głodu, pragnienia, zmęczenia, senności czy popędu seksualnego. Jest to reakcja naszego organizmu na spadki ciśnienia i działanie hormonów.

 

Zegar biologiczny prowadzi nas od wieku niemowlęcego do późnej starości, wyznaczając nam dobowy rytm. Człowiek, który stara się funkcjonować zgodnie ze swoim biorytmem, jest bardziej odporny na stres, rzadziej choruje i potrafi utrzymać właściwą sylwetkę oraz formę fizyczną.

 

Zegar biologiczny każdego człowieka tyka w rytmie następujących godzin:

7:00 – białko zamienia się w energię, wieczorem zaś w tłuszcz. Poziom tzw. „złego cholesterolu” jest najwyższy. Rośnie poziom hormonów we krwi, zwłaszcza płciowych. Ciśnienie krwi wzrasta, a puls przyspiesza. Mężczyźni mają teraz dużo testosteronu i większe możliwości seksualne. To dobry czas na seks. Nasz sen jest płytki, więc łatwo o koszmary. To też najlepsza pora na wstanie z łóżka i stawienia czołu codziennym obowiązkom.

7:30 – wydzielanie melatoniny maleje

8:00 – organizm produkuje wiele hormonów. To szczególnie dobry czas na miłość. O tej godzinie także najczęściej dochodzi do krwawień z nosa. Ciśnienie krwi wzrasta. Pracę zaczyna też układ trawienny – idealny czas na śniadanie bez obawy, że zamieni się w tłuszczyk. Spożyte o tej porze nawet najbardziej kaloryczne dania, możemy spalić w ciągu całego dnia. W tym czasie najczęściej dochodzi do wypróżnień spowodowanych intensywniejszą pracą robaczkową jelit. Teraz wydzielanie melatoniny(hormonu przysadki) zostaje zablokowane. Melatonina koordynuje nasz zegar biologiczny. Odpowiada za sen i czuwanie w odpowiednich porach.

8:00–11:00 – wszelkie dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów są w tych godzinach wyraźnie nasilone.

8:30 – przyspieszenie ruchu jelit

9:00 – zastrzyki i pobieranie krwi są najmniej bolesne. To pora najwyższego poziomu wydzielania testosteronu. O tej godzinie najgorzej czują się osoby chore na depresję. Kobiety powinny uważać na swoje serce - unikać stresu i używek przyczyniających się do podwyższenia ciśnienia krwi. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wagę, zrób to teraz! Licznik pokaże Ci najbardziej prawdopodobny i zgodny z Twoją masą wynik.

  

REKLAMA

 

10:00 – faza dużej kreatywności i możliwości twórczych. Pora najwyższej czujności i pobudzenia. Nic nie umknie naszej uwadze. To doskonały czas na wytężoną pracę, gdyż nasz umysł jest w najlepszej formie. O tej porze jesteśmy najbardziej podatni na problemy z sercem. Kondycja kobiecej skóry jest najlepsza.

11:00 – nasze serce jest w świetnej formie i poradzi sobie z każdym wysiłkiem. Właśnie teraz najlepiej funkcjonuje nasza pamięć krótkoterminowa, więc jest to odpowiedni czas na intelektualne wyzwania.

11:00–12:00 – w tym przedziale czasowym mamy nie tylko dobrą czujność, ale najlepszy humor i wigor. Na naszej twarzy gości uśmiech, a praca i wszelkie obowiązki idą nam jak z płatka.

12:00 – zaznacza się lekki spadek formy. Pojawia się wydzielanie soków żołądkowych, zatem organizm dopomina się solidnego posiłku. To pora, w której chętnie byśmy sobie coś pośpiewali lub ponucili. To także dobry czas na dyskusje – najlepsza jest wówczas umiejętność analizy informacji słownych. W godzinach popołudniowych uaktywnia się nasza pamięć długoterminowa.

13:00 – niska forma. Cały organizm nastawiony jest na trawienie. Ataki migreny dopadają nas najczęściej o tej porze dnia. Teraz najłatwiej jest o jakikolwiek wypadek samochodowy.

13:00 – 14:00 – To kryzys „środka dnia”. Wydajność naszego organizmu spada nawet o 20%. Wątroba zatrzymuje glikogen, więc mięśnie mają za mało energii.

14:00 – zaobserwować można w organizmie niskie ciśnienie i małą produkcję hormonów. Dobry czas na drzemkę i odpoczynek. W tym czasie notuje się najwięcej zgłoszeń do szpitali, spowodowanych nowotworem. Jeśli masz udać się do dentysty, to jest to odpowiednia pora- wszelaka ingerencja w nasze uzębienie nie będzie zbyt bolesna.

14:00–16:00 – temperatura naszego ciała jest teraz najwyższa! To dobry czas na ćwiczenia, aktywność ruchową, sport.

14:30 – ludzki organizm wykazuje najlepszą koordynację ruchową

15:00 – nowy przypływ energii. Właśnie teraz jesteśmy najbardziej odporni na ból- warto poddać się bolesnym zabiegom medycznym lub kosmetycznym. Teraz mamy też najlepszy refleks i wzmożoną uwagę. To również dobry czas na ćwiczenia fizyczne i rekreację.

15:00–16:00 - Idealna pora na zdawanie kursu na prawo jazdy. Mamy dobry refleks, szybki czas reakcji przez co znakomicie poradzimy sobie na drodze, jak i w trudnych sytuacjach na mieście.

15:30 – nasz organizm wykazuje najszybszy czas reakcji!

16:00 – lekarstwa hamujące wydzielanie kwasów są bardzo dobrze tolerowane. O tej porze dnia nasze tętno jest najwyższe. To też najlepsza godzina do podjęcia się ćwiczeń. Masz teraz bowiem największy zakres ruchu w stawach, a Twoje mięśnie są najbardziej elastyczne i podatne na efekt treningowy. Serce i płuca mają najlepszą wydolność i pracują na najwyższych obrotach.

Share

Komentarze   

 
0 #1 Dentysta 2016-04-07 17:47
Interesujący artykuł z którego wynika, że na wizytę do stomatologa najlepiej umawiać się o 14.00. Polecę moim pacjentom ;-) Pozdrawiam, Yes Dent Wrocław
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

  1. osuszanie domów radom
  2. osuszanie budynków wysoki poziom wilgoci w ścianach murach posadzkach to bardzo niekorzystna sytuacja która może całkowicie uszkodzić budynek

Ostatnie komentarze

Partnerzy