19 wrzesień 2019

Polska narodem prawników? Przynajmniej według życzeń współczesnych rodziców

Fot. Shutterstock

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Ink Advantage" przez firmę HP wśród polskich rodziców, najwięcej z nich marzy, żeby ich dziecko w przyszłości zostało prawnikiem. Taki zawód dla swoich pociech wybrałoby 15% przebadanych matek i ojców. Gdyby to zależało od dorosłych, znaczną część naszego społeczeństwa stanowiliby również lekarze i przedsiębiorcy. O takiej profesji dla swoich dzieci myśli odpowiednio 13% i 12% rodziców. Co ciekawe, zaraz za tradycyjnymi zawodami uplasowały się zawody z tzw. branży twórczej, takie jak: grafik, fotograf, czy muzyk.

 


Mimo, że zawód prawnika czy lekarza nadal cieszy się wśród rodziców największą popularnością, inne, uznawane za prestiżowe profesje zajęły w rankingu bardzo niską pozycję. Jedynie 5% matek i ojców wiąże przyszłość swoich dzieci z zawodem architekta, a tylko 3% chciałoby, żeby ich pociecha została dziennikarzem. Jeszcze mniejszy odsetek, bo tylko 2% dorosłych, marzy o tym, żeby ich dziecko związało swoją karierę z profesją nauczyciela. Ambicje rodziców odzwierciedla w dużym stopniu sytuacja na rynku pracy w Polsce, a mianowicie to jak kształtują się zarobki oraz prestiż związany z poszczególnymi profesjami.

Powołując się na wyniki badań można wyciągnąć wniosek, że stereotypowy sposób myślenia rodziców zawężający wybór przyszłości ich dzieci do tzw. "poważnych zawodów", powoli ulega zmianie. Rodzice coraz częściej biorą pod uwagę zainteresowania dziecka i rozwój ich kreatywności. Tendencję tę jeszcze wyraźniej widać analizując ogólne wyniki badań dla Europy Środkowo-Wschodniej. Tam zawody twórcze uplasowały się na trzecim miejscu, zaraz po zawodzie lekarza i prawnika.

 


Jak mówi pedagog-terapeuta Ewa Nowak - "Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa, a podstawową formą nauki- naśladowanie. Osoba, która w pierwszych latach życia dziecka ma na nie największy wpływ, to bezpośredni opiekunowie. Należy pamiętać, że kreatywne zachowania dorosłych w sposób naturalny wspierają rozwój kreatywności w dziecku." - A ten zaczyna się już we wczesnych latach życia malucha. Kolorowanie, wycinanie, czy własnoręczne przygotowywanie prezentów dla rówieśników to doskonały przykład aktywności, które wpływają na pobudzenie kreatywności dzieci.

Badanie zostało przeprowadzone w 11 państwach Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu (Czechy, Grecja, Polska, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja, Ukraina, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie). W każdym z krajów w badaniu uczestniczyło 150 rodziców. Łącznie badanie objęło 1560 respondentów.

 

Źródło: HP

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy