19 wrzesień 2019

Edgar Degas – mistrz od baletu

 

Edgar Degas, a właściwie: Hilaire-Germain-Edgar de Gas, urodził się  19 lipca 1834 roku w Paryżu. Tam też zmarł 27 września 1917 roku. Był wybitnie uzdolnionym francuskim malarzem i rzeźbiarzem, a także, o czym warto wspomnieć, najświetniejszym rysownikiem epoki. Nie bez powodu ogromne zainteresowanie artysty rysunkiem, w połączeniu z jego doskonałymi umiejętnościami, często porównywano z talentem Jean’a Antoine Watteau – również francuskiego malarza i rysownika. Pełna inwencji kompozycja, świetna kreska i umiejętność przedstawiania postaci w ruchu stały się artystyczną wizytówką Edgara Degas i przyczyniły do uznania go za jednego z największych malarzy końca XIX wieku.

 

Ten znakomity artysta porzucił studia prawnicze w wieku 18 lat, by móc w pełni skoncentrować się na karierze artystycznej. Podobnie jak jego rodak – Edouard Manet, z którym łączyło go pochodzenie z wyższych klas społecznych i z którym się przyjaźnił, szukał inspiracji w wielkomiejskim życiu Paryża. Brał udział w pierwszej wystawie impresjonistów w 1874 roku. Jego styl jednak znacznie różnił się od maniery typowej dla reszty malarzy nurtu impresjonistycznego. Pracował powoli, raczej w pracowni niż na otwartym powietrzu. Był człowiekiem nieśmiałym, o ostrym dowcipie, obsesyjnie chroniącym swoją prywatność. Słabnący wzrok sprawił, że w latach 80-tych XIX wieku częściej zajmował się rzeźbą niż malarstwem i stał się jeszcze mniej towarzyski. Miał naturę odludka, dziwaka i samotnika.

Edgara Degas niezwykle fascynował balet, dlatego ponad połowę swoich dzieł – zarówno malarskich jak i rzeźbiarskich, poświęcił temu tematowi. Tworzył wprawdzie obrazy baletnic tańczących na scenie, ale zdecydowanie wolał odtwarzać momenty bardziej intymne, kiedy tancerki ćwiczą lub odpoczywają. Istnieje wiele punktów stycznych pomiędzy klasycznym baletem a stylem i metodą malarską Degasa, co w pewnym stopniu wyjaśnia te jego zainteresowania. Balet klasyczny jest sztuką formy niezwykle precyzyjnej i zrównoważonej, a doskonałość osiąga się tylko poprzez systematyczne, wielokrotne powtarzanie i praktykę. Sztuka Degasa również odznacza się nadzwyczajną precyzją. Pomimo że wystawiał swoje prace razem z impresjonistami, efekt uchwycenia w obrazie ulotnego momentu osiągał dzięki tematowi i kompozycji, a nie poprzez spontaniczną pracę pędzla typową dla „prawdziwych” impresjonistów.

 

Dlaczego Edgar Degas malował tancerki?

Słynny impresjonista malował przede wszystkim tancerki, konie i jeźdźców. Ponad połowa jego pasteli i obrazów olejnych przedstawia baletnice. Degas w mistrzowski sposób oddawał piękno baletu klasycznego i jego nastrój. Uwieczniał je praktycznie wszędzie i w każdej pozycji, miejscu: na scenie, za kulisami, w garderobie, oraz w sytuacjach prywatnych. Często namawiał tancerki do pozowania w jego własnej pracowni. Jednak nie czynił tego wyłącznie z miłości do baletu. Mawiał: ”nazywają mnie malarzem tancerek, nie rozumiejąc, że są one dla mnie tylko pretekstem do malowania pięknych tkanin i oddawania ruchu”.

Edgar Degas spędzał niezliczone godziny za kulisami Opery Paryskiej , robiąc szkice, czasem fotografując. Gromadził w ten sposób bogaty repertuar póz i scenek. Następnie czerpał z tych materiałów, tworząc kompozycję w pracowni. Często mawiał: „Obraz wymaga tyle oszustwa, podstępności i zwodniczości, co popełnienie zbrodni”

Co ciekawe, malarz używał palety tradycyjnej, posługiwał się głównie ziemiami. Zmodernizował paletę akcentami jasnych kolorów, zwłaszcza w szarfach tancerek. Podobnie jak większość impresjonistów z tamtych czasów, także on uległ wpływowi japońskich drzeworytów.

 

 

Pewnego razu gość, który odwiedził pracownię Edgara Degas, zauważył, że na ścianach nie ma ani jednego obrazu mistrza i zapytał, dlaczego tak jest. Będący w sędziwym już wieku malarz odparł:

-Mój panie, absolutnie mnie nie stać na kupowanie tak drogich obrazów. Po prostu, nie mam tylu pieniędzy…

 

Francuski impresjonista został zaproszony na ślub swojej modelki. Po przywitaniu się z panną młodą, odezwał się do jednego z gości słowami:

-Po raz pierwszy widzę ją ubraną. Ale muszę przyznać, że bardzo jej z tym do twarzy.

 

Pewnego razu Degas w rozmowie z młodymi paniami wyraził swój pogląd:

-Młoda dziewczyna bezwzględnie powinna czekać, aż spotka właściwego mężczyznę.

Oczywiście, może w tym czasie wyjść za mąż.

 

Obrazy Edgara Degas:

             

                        
Kliknij na obraz aby go powiększyć    

 

Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy