13 listopad 2019

Ulubiony owoc kotów

Czy koty lubią owoce? Niektóre owszem, nie wszystkie jednak stanowią ich jadłospis.

 

Kiwi to słodki i soczysty owoc, nazywany przez Anglików kocią rośliną. Pytanie tylko brzmi: dlaczego? Przeczytajcie, a potem przekonajcie się sami!

Kiwi, zwane też chińskim agrestem, to roślina pochodząca z Chin. Rozpowszechniła się w końcu XIX wieku, ale początkowo tylko jako roślina ozdobna. Nazwę „kiwi” otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku, ponieważ puszek na skórce owocu przypominał im ptaka kiwi. Wtedy owoc stał się przedmiotem handlu. Obecnie roślina jest uprawiana nie tylko w Nowej Zelandii, ale też w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym. Pędy, liście, a także owoce „actinidia kolomikta”(kiwi pstrolistne) wydzielają olejki eteryczne, które wyjątkowo działają na koty. Co ciekawe, koty nie kochają kiwi dla ich smaku lecz zapachu, który je wabi, choć na człowieka zupełnie nie działa.

 

 

Jak sami widzicie, to bardzo ciekawe zjawisko. Zdziwieni? Zachęcam do przekonania się o tym jak najprędzej, testując tę wiedzę na Waszym lub pożyczonym pupilu Smile
Powodzenia!

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy