14 grudzień 2019

Wrocławskie ulice będą częściej sprzątane

Elektryczna zamiatarka wyjedzie na ulice miasta / fot. Janusz Krzeszowski

 

Dwa razy więcej dróg i cztery razy częściej będzie objętych mechanicznym myciem i zamiataniem. Decyzją Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zmieniły się zasady letniego oczyszczania miasta. W tym sezonie po raz pierwszy wyjedzie też na wrocławskie ulice w pełni elektryczna zamiatarka.

 

Zmiana harmonogramu oczyszczania miasta latem wynika głównie z troski o lepszą jakość powietrza. Pył, który leży na ulicach, unosząc się od przejeżdżających samochodów lub po prostu wiatru, wpływa na komfort oddychania.

 

– 2 razy więcej, 4 razy częściej. Od dzisiaj – dbając o lepszą jakość powietrza – objęliśmy oczyszczaniem dwa razy więcej kilometrów ulic niż w ubiegłych latach. W poprzednim sezonie zamiataliśmy i myliśmy 180 km dróg. Od dzisiaj - takie pojazdy jak ten, którym teraz jedziemy - będą dbały o czystość blisko 360 km dróg we Wrocławiu.

Ale to nie koniec – zwiększyliśmy także częstotliwość zamiatania oraz zmywania jezdni. Upraszczając: dotychczas ulice były myte zaledwie raz w miesiącu, teraz w sezonie letnim drogi będą oczyszczane co tydzień, czyli cztery razy częściej! – relacjonował z pokładu polewarki prezydent Jacek Sutryk.


Ruszyły wiosenne porządki

Stałym oczyszczaniem we Wrocławiu objęte są również przystanki, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, trasy rowerowe, parkingi, przejścia podziemne, zieleńce, torowiska i pętle. 

 

"Kliknij" w mapę aby ją powiększyć

 

– W pierwszej połowie kwietnia będziemy przeprowadzać również mycie koszy na odpady w pasie drogowym. Obecnie na terenie miasta mamy ich blisko 6,5 tysiąca – wylicza Bartosz Małysa, prezes spółki Ekosystem dbającej o czystość w mieście.

Wrocław dba również o wały przeciwpowodziowe, mimo że należą one do państwowej spółki Wody Polskie. Zostało rozstawionych na nich ponad sto koszy na śmieci, m.in przy zoo, na Kozanowie, w rejonie ul. Bujwida, Kasprowicza, na Osobowicach. Kosze utrzymywane są w stałej czystości. 

Stałym dyżurem służb porządkowych objęta jest też od jesieni ubiegłego roku Wyspa Słodowa. Ustawiono tam ponad 60 koszy na odpady.

 

Sprzęt w gotowości

Sprzęt  wykorzystywany do letniego oczyszczania Wrocławia jest już po przeglądach i gotowy do działania. W tym roku wykorzystywanych będzie:

  • 13 sztuk – zamiatarek jezdniowych
  • 5 sztuk – zamiatarek jezdniowych małogabarytowych
  • 5 sztuk – polewarek jezdniowych
  • 14 sztuk – zamiatarek chodnikowych


W ramach dbałości o środowisko w tym roku po raz pierwszy do sprzątania wrocławskich ulic wyjedzie w pełni elektryczna zamiatarka do chodników, ścieżek rowerowych i parkingów.


Akcja zima

Podczas spotkania z dziennikarzami spółka Ekosystem podsumowała również działalność zimową. W trakcie tego sezonu przeprowadzono 25 pełnych akcji zimowych oraz 3 niepełne. Najwięcej działo się w styczniu.


Galeria:

 

Źródło: wroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy