24 październik 2019

Powstaje sieć parkingów park&ride [MAPA MIEJSC]

 

13 nowych parkingów typu park&ride i ponad 800 miejsc parkingowych łącznie powstanie we Wrocławiu. Zadania realizuje ZDiUM i Wrocławskie Inwestycje. Dwa z nich już są gotowe (Leśnica i Psie Pole), reszta jest na etapie przetargów.

 

W ten sposób ma powstać cały system parkingów park&ride, który ma zachęcać kierowców dojeżdżających z obrzeży miasta i aglomeracji do przesiadania się na komunikację miejską lub rower miejski. Dzięki temu jest szansa, że w ścisłym centrum Wrocławia będzie mniej aut. Sieć ma być gotowa w 2018 roku. Parkingi powstają w ramach projektu unijnego i jest to jego pierwszy etap.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zrealizuje inwestycje w trzech lokalizacjach. Kolejne, nowe miejsca postojowe powstaną przy dworcu kolejowym Psie Pole. Jest już nawet wykonawca tej inwestycji. Zostanie ona zrealizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj.

– Prace mają rozpocząć się w lipcu przyszłego roku. Dokładną liczbę miejsc poznamy po zakończeniu projektowania, ale ma być ich nie mniej niż 54. Będzie to już 4 parking typu park&ride na Psim Polu – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa ZDiUM.

Kolejne miejsca postojowe powstaną przy pętli tramwajowej na Oporowie oraz u zbiegu ul. Ślężnej i Kamiennej. 

– Powstaną one przy istniejących już parkingach i będą gotowe jeszcze w tym roku, na razie trwa ocena złożonych ofert w przetargu na budowę obydwu parkingów – wyjaśnia Ewa Mazur.

Warunki przetargu zakładają wykonanie zadań w terminie 3,5 miesiąca od daty zawarcia umowy.

Na Oporowie na powierzchni 3,5 tys. m2 powstanie 115 miejsc (z czego 5 kopert). Jezdnie manewrowe i koperty będą wykonane z nawierzchni bitumicznej, reszta z kostki betonowej. Przy Ślężnej natomiast powstanie 36 miejsc postojowych o nawierzchni wykonanej z betonu asfaltowego.

Osiem kolejnych parkingów typu park&ride w siedmiu lokalizacjach mają nadzorować Wrocławskie Inwestycje. Część przetargów na wykonanie tych zadań jest już rozstrzygnięta część jest jeszcze w toku. Wszystkie miejsca postojowe mają być gotowe do końca 2018 roku.

 

Lista parkingów realizowanych przez WI:

  • w rejonie stacji Wrocław Grabiszyn powstaną dwa parkingi na około  120 miejsc
  • przy przystankach komunikacji miejskiej Bardzka-Świeradowska – 45 miejsc
  • przy przystankach komunikacji miejskiej Kosmonautów-Boguszowska – 90 miejsc
  • przy przystankach komunikacji zbiorowej Kosmonautów-gen. Fieldorfa – 45 miejsc
  • przy stacji kolejowej Wrocław Kuźniki – 50 miejsc
  • przy ul. Opolskiej/ Głubczyckiej – 170 miejsc
  • w rejonie skrzyżowania Opolska-Karwińska – 35 miejsc.

 

Zobacz mapkę z istniejącycmi i planowanymi park&ride:

 

 

Janusz Krzeszowski

Źródło: wroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy