19 czerwiec 2019

Pachnący igliwiem Park Grabiszyński

 
Park jest świetnym miejscem do rekreacji i wypoczynku (fot. MG)

 

Na terenie Wrocławia, w dzielnicy Krzyki, znajduje się przepiękny Park Grabiszyński. Zdawałoby się park jak każdy inny, ale ten szczególnie przykuwa uwagę ciekawymi detalami oraz jeszcze ciekawszą historią. A niesamowity, unoszący się w powietrzu zapach igliwia, przywodzi na myśl polskie, nadmorskie tereny leśne.

 

Park mieści się na osiedlu „Grabiszyn-Grabiszynek” i właśnie stąd wywodzi się jego nazwa „Park Grabiszyński” nadana na mocy uchwały Rady Miejskiej Wrocławia (odnoszącej się do nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu) dnia 9 października 1993 roku. Obszarem tym zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej, podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Skwer powstał na terenach cmentarza niemieckiego – tzw. Cmentarza Grabiszyńskiego III

i wciąż nie pozwala zapomnieć o swej trudnej przeszłości. Obecnie po dawnej nekropolii pozostały niewielkie enklawy zawierające kwatery pochowanych. Na miejscu nadal odnaleźć można - ukryte wśród drzew i roślinności - nagrobki. 

Poza historycznymi elementami można dostrzec tu rozległe łąki nadające się na pikniki i zabawy na świeżym powietrzu. W pobliżu polan zamontowano również ścieżkę zdrowia oraz plac dla dzieci.

 

REKLAMA

 

Układ przestrzenny parku

 

Rezerwat ma powierzchnię 48 hektarów i składa się z dwóch części:

północnej – przy Alei Generała Józefa Hallera, oraz południowej – nad rzeką Ślęzą. Obie części rozdzielone są wydzielonym terenem zakładu zieleni. Łączy je na wschodzie aleja spacerowa i pas zadrzewień – Aleja Eugeniusza Romera.

W południowej części park łączy się z pasem zieleni ciągnącym się aż do Małej Sobótki, położonym wzdłuż rzeki Grabiszynki oraz ulicy Ślusarskiej.

 

Zieleniec usytuowany jest pomiędzy:

 • na zachodzie – ulicą Grabiszyńską (po przeciwnej stronie tej ulicy znajduje się Cmentarz Grabiszyński)
 • na północy – Aleją Generała Józefa Hallera
 • na wschodzie – osiedlem domków jednorodzinnych – „Grabiszynek”
 • na południu – rzekami: Ślęzą i Grabiszynką.

Obszar skweru miejskiego przecinają dwie wymienione powyżej rzeki, nad których brzegiem można również spacerować. Na rowerzystów czekają ścieżki rowerowe, a wszyscy zainteresowani mogą spróbować swoich siły na mini polu golfowym.

 

Wśród atrakcji grabiszyńskiego ogrodu miejskiego wymienia się:

 • aleję lipową
 • place zabaw dla dzieci
 • ścieżkę zdrowia
 • polany nad rzeką Ślęzą
 • mini pole golfowe
 • głazy
 • trasy rowerowe.


Co ciekawe park tworzy duży ekosystem w połączeniu z rzekami, Cmentarzem Grabiszyńskim, Cmentarzem Żołnierzy Włoskich, wzgórzem na którym usytuowany jest Cmentarz Żołnierzy Polskich, ogródkami działkowymi oraz Lasem Oporowskim. Te wspaniałe, rozległe tereny zielone warto odwiedzić także jesienią.

 

Zdjęcia:


Autor: Magdalena Gryczke

Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 1. kava kava dawkowanie
 2. rozmiar tekstu a kava naturalny środek uspokajający oraz wzmacniający sen powszechnie stosowany dla wspomagania systemu nerwowego

Ostatnie komentarze

Partnerzy