24 październik 2019

13 Skarbów UNESCO w Polsce

 

 

UNESCO to nic innego jak skrót angielskiej nazwy: „United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization”. W tłumaczeniu na język polski to: „Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury”. Wyraz „unesco” z łaciny znaczy tyle samo, co: ”łączę się w jedno”. To słowo idealnie oddaje zasadniczy cel działalności organizacji, która przede wszystkim  wspiera współpracę międzynarodową na całym świecie w zakresie kultury, sztuki i nauki. Ma też za zadanie szerzenie idei wolności słowa oraz poszanowania praw człowieka- bez względu na jego kolor skóry, pochodzenie, status społeczny czy wyznanie.

 

Siedziba UNESCO znajduje się w Paryżu we Francji. Jej program aktywności podzielić można na dwa główne kierunki:

1. działania na rzecz rozwoju nauki i kultury
2. udzielanie pomocy materialnej, technicznej i kadrowej w procesie organizowania oświaty

UNESCO - jako wyspecjalizowana organizacja ONZ, mocno zaangażowana jest w działalność oświatową, promowaną wśród dzieci i młodzieży w krajach „Trzeciego Świata”.

Natomiast Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest spisem, rejestrem najcenniejszych, najwspanialszych, godnych zachowania oraz pamięci, obiektów z całego świata. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturową, narodową i przyrodniczą przed całkowitym zniszczeniem. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane w 1979 roku dwa obiekty znajdujące się w Polsce: Stare miasto w Krakowie oraz Kopalnia Soli w Wieliczce. Obecnie w spisie UNESCO znajduje się aż trzynaście unikatowych, wspaniałych polskich miejsc i obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć!

 

"Kliknij" na zdjęcie aby przejść do galerii, gdzie znajdziesz opis każdego z 13 skarbów UNESCO:

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl                      

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy