22 maj 2019

Znani aktorzy związani z Wrocławiem

 

Wrocław naprawdę ma się czym pochwalić! Ku zaskoczeniu niejednego telewidza, coraz więcej wschodzących gwiazd polskiego kina pochodzi właśnie z Wrocławia lub jest w znaczącym stopniu związanych z naszym miastem. Oto krótki przegląd:

 

 

Olaf Lubaszenko ur. 6 grudnia 1968 roku we Wrocławiu, polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, wokalista, konferansjer, związany z Teatrem Buffo. Jest synem Edwarda Linde- Lubaszenki- popularnego polskiego aktora „starszego pokolenia”. Olaf znany jest z seriali: ”Barwy szczęścia”, „Blondynka”, a także z wielu wspaniałych ról zagranych w filmach: ”Sztos”, „Sztos 2”, „E=mc2”, „Poranek kojota”,  „Złoty środek”, „Faceci do wzięcia”, „Ekstradycja 2” czy „Kiler”. Były mąż Katarzyny Groniec- z którą ma córkę Mariannę.

 

 Konrad Imiela  ur. 23 kwietnia 1972 roku w Starachowicach. Obecnie dyrektor Wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol”; polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, a także kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny. W latach 90-tych prowadził program dla młodzieży w TV3 „Truskawkowe Studio”. W 2011  w roli reżysera przygotował imprezę „Sylwester z Dwójką”, mającą miejsce na Wrocławskim Rynku. Zagrał w serialach: ”Tancerze”, „Dublerzy”, ”Biuro kryminalne”, ”Pierwsza miłość”. Sprawuje pieczę nad corocznym festiwalem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

 

 

 Olga Bończyk ur. 16 stycznia 1968 roku we Wrocławiu, polska aktorka filmowa, teatralna i wokalistka. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Związana z teatrami w Warszawie i Wrocławiu. W 1999 roku wzięła udział w koncercie „Debiuty” XXXVI  Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez wiele lat koncertowała z zespołem „Spirituals Singers Band”. W 2007 roku prowadziła w TVP2 program SmaczneGO! Rok później wzięła udział w III edycji programu „Jak oni śpiewają”, zajmując 4. miejsce. Była żoną Jacka Bończyka i Tomasza Gorazdowskiego. Ciekawostką jest fakt, że zna język migowy, gdyż  jej rodzice byli głuchoniemi. Znana z serialów: ”Na dobre i na złe” oraz „Pensjonat pod Różą”.

 

 

 Krystian Wieczorek ur. 5 sierpnia 1975 roku we Wrocławiu, polski aktor telewizyjny i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Obecnie święci triumfy na ekranach telewizorów jako amant w serialu „M jak miłość” czy przystojny, romantyczny chirurg w „Julii”.

 

 

 

 

 

Maria Peszek ur. 9 września 1973 roku we Wrocławiu, polska aktorka i piosenkarka muzyki alternatywnej. Pochodzi z rodziny aktorskiej w której realizowane są tradycje teatralne- jej ojciec, Jan Peszek, także jest aktorem. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała na deskach teatrów w Krakowie i Warszawie, oraz odegrała liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną. Do tej pory nagrała dwie płyty: ”Miasto mania” i „Maria awaria”, które zdobyły uznanie- zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków. Zagrała w filmach takich jak: ”Lista Schindlera”, „Nocne Graffiti” czy „Wiedźmin” oraz  w serialach: ”Boża podszewka” czy „Miasteczko”.

 

 

 

Lesław Żurek ur. 30 czerwca 1979 roku we Wrocławiu, polski aktor filmowy. Zagrał w wielu produkcjach m.in.: ”Randka w ciemno”, ”Mała Moskwa”, „Mniejsze zło”, ”Los numeros”, a także kilku serialach, jak np: ”Egzamin z życia”, „Magda M”. Dzięki programowi „Work and Travel” przez pół roku mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. Obecnie, Lesław Żurek jest uznawany za jednego z najlepszych aktorów młodego pokolenia, co potwierdza choćby wyróżnienie za rolę Merkucja w „Romeo i Julii” na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Ma żonę- Katarzyną Misiewicz i córkę Zuzannę.

 

 

 

 

 Bartłomiej Kasprzykowski ur. 19 maja 1977 roku, polski aktor filmowy i teatralny, pochodzący ze Szczecina; W 2000 roku ukończył Wrocławską PWST. Telewidzom doskonale znany z roli Roberta Orkisza w serialu ”Teraz albo nigdy”. Zagrał także w serialach: ”Magda M”, ”Halo Hans”, ”Wszyscy kochają Romana”. Wcielił się w postać Janusza z trylogii „Domu nad rozlewiskiem”. Jego obecną żoną jest popularna polska aktorka- Tamara Arciuch, którą poznał na planie serialu ”Halo Hans”. Owocem ich związku jest trzyletni syn.

 

 

 

C.d artykułu na następnej stronie...


 

 

 Magdalena Kumorek ur. 14 sierpnia 1979 roku w Pyskowicach, polska aktorka filmowa i teatralna, a także wokalistka. Pomimo, że urodziła się w Piskowicach, a wychowała w Gliwicach, mieszka wraz  z mężem, synkiem i córką pod Wrocławiem. Telewidzom TVN-u doskonale znana jako Anka z serialu „Przepis na życie”.

 

 
 Robert Gonera ur. 1 lutego 1969 roku w Sycowie, polski aktor teatralny i filmowy, zamieszkały we Wrocławiu. W 1991 roku ukończył wrocławską PWST, w której prowadzi warsztaty. Doskonale znany widzom z filmów: ”Dług” i „Samowolka” oraz  z  serialów: ”M jak miłość” czy „Przepis na życie”. W 2008 roku poprowadził - w towarzystwie Katarzyny Glinki, polską edycję francuskiego teleturnieju „Ford Boyard”. Był mężem Jolanty Fraszyńskiej z którą ma 22-letnią córkę Anastazję.
 
Kinga Preis  ur. 31 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu. W 1991 roku ukończyła wrocławską PWST . Jest aktorką Teatru Polskiego. Wielokrotnie obsypana nagrodami za swoje wybitne role teatralne i filmowe. W 2001 roku czytelnicy magazyny „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę  dla najlepszej Aktorki Roku. Zagrała w popularnych produkcjach: ”W ciemności”, „Róża”, „Dom zły”, „Symetria”, ”Wtorek” czy „Boża Podszewka”. Obecnie gości na ekranach telewizorów w serialach: ”Ja to mam szczęście” oraz „Ojciec Mateusz”.
 

Bartłomiej  Świderski ur. 7 marca 1973 roku we Wrocławiu, polski aktor oraz piosenkarz. Były wokalista zespołu „Grejpfrut”- obecnie realizuje się solowo. W 1998 roku ukończył Wydział  Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Był aktorem teatrów w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Doskonale znany widzom  następujących seriali: ”Przepis na życie”, „Prawo Agaty”, „Instynkt”, „Hotel 52”, „Magda M.”

 

 

 

Anna Guzik ur. 15 sierpnia 1976 roku w Katowicach, polska aktorka serialowa, filmowa i teatralna. W 1999 roku ukończyła PWST we Wrocławiu. Jest brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Dzięki głównej roli w serialu „Hela w opałach”, a potem udziałowi w tanecznym show „Taniec z gwiazdami”, kariera pani Ani nabrała rozpędu. Od kilka dobrych lat aktorkę można oglądać w serialu „Na Wspólnej”.

 

 

Paweł Małaszyński ur. 26 czerwca 1976 roku w Szczecinku, polski aktor filmowy, teatralny oraz wokalista. W 2002 roku ukończył wrocławską PWST- wcześniej, po pierwszym roku studiów porzucił prawo, kiedy to uznał, że jego prawdziwym powołaniem jest aktorstwo. Największą popularność zyskał grając w serialu „Magda M.” u boku Joanny Brodzik. Gościł także filmach: ”Katyń”, „Listy do M.”, „Świadek koronny”, „Ciacho”. W 2005 roku został laureatem nagrody czasopisma Viva w plebiscycie „Viva najpiękniejsi”. W latach: 2007 - 2008 otrzymał Telekamery w kategorii: ”Najlepszy Aktor”. W 2004 roku założył zespół Cochise, w którym jest wokalistą i tekściarzem. Wspólnie z zespołem nagrał 3 płyty. Ma żonę- Joannę Chitruszko i syna Jeremiasza.

 

 Paweł  Królikowski  ur. 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli, polski aktor  filmowy, telewizyjny i teatralny, a także realizator telewizyjny. Jest starszym bratem aktora Rafała Królikowskiego, znanego z serialu „Teraz albo nigdy”. W 1987 roku ukończył Wydział Aktorski  PWST we Wrocławiu i związał się z Teatrem Studyjnym ‘83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. W 2009 roku wziął udział w programie „Kocham Cię Polsko” - w drużynie Katarzyny Zielińskiej. Telewidzowie najbardziej kojarzą go z roli Kusego w serialu „Rancho”. Prywatnie jego żoną jest aktorka Małgorzata Ostrowska, znana z roli Grażyny Lubicz  z serialu „Klan” – ma z nią trzech synów i dwie córki.

 

 

Magdalena Schejbal  ur. 2 lutego 1980 roku we Wrocławiu, polska aktorka filmowa i teatralna. Wywodzi się  z wrocławskiej aktorskiej rodziny- jest córką  Jerzego Schejbala i Grażyny Krukówny. Jako nastolatka współpracowała w realizacji młodzieżowego programu TV3 „Truskawkowe Studio”. Studiowała socjologię z której zrezygnowała na rzecz aktorstwa. W 2005 roku ukończyła wrocławską PWST. Rozgłos  zyskała dzięki roli podkomisarz Barbary Story w serialu „Kryminalni”. Zagrała w filmie: ”Nie kłam kochanie” u boku Piotra Adamczyka i Marty Żmudy- Trzebiatowskiej, a także w serialach: ”Blondynka” i „Szpilki na Giewoncie”. Ten drugi przyniósł jej sławę i pokazał, że aktorstwo ma we krwi. Prywatnie ex-partnerka polskiego rapera Tede- o związku tym plotkowała cała Polska, a obecnie mama dwojga dzieci.

 

Ewa Skibińska ur. 11 lutego 1969 roku we Wrocławiu, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana z serialów: ”Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej” i „Na dobre i złe”. Wybitna aktorka teatralna na stałe związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

 

 

C.d artykułu na następnej stronie...


 

 

Mariusz Kiljan ur. w 1970 roku w Dębicy, polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, pieśniarz, juror. Ukończył Krakowską PWST we Wrocławiu(filia). W latach 90-tych występował w programie młodzieżowym „Truskawkowe Studio”, emitowanym na antenie wrocławskiej TV3. Otrzymał liczne nagrody za swoją twórczość wokalną i artystyczną.Znany telewidzom z serialów takich jak: ”Pierwsza miłość”, „Hela w opałach”, ”Kryminalni”, „Na Wspólnej”, „Biuro kryminalne”, „Na dobre i złe” czy „Dziki”

 

 
 Mikołaj Krawczyk ur. 27 stycznia 1981 roku w Katowicach, polski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Jest synem pary aktorskiej- Marii i Mirosława Krawczyków. Przez  9 lat uczęszczał do szkoły baletowej, jednak nigdy nie marzył o tym, by zostać tancerzem tylko aktorem, muzykiem lub dziennikarzem. Rola w serialu „Pierwsza miłość”- kręconym we Wrocławiu, otworzyła Mikołajowi drogę do stania się popularnym aktorem młodego pokolenia. Zagrał także w serialach: ”Klan”, „Lokatorzy”, „Na dobre i na złe”. Wystąpił w II edycji programu „Jak oni śpiewają” w którym zajął  4. miejsce. Ex-partner Anety Zając z którą ma dwóch synów-bliźniaków, a obecnie związany z aktorką Agnieszką Włodarczyk.
 
Tomasz Bednarek ur. 29 grudnia 1969 roku w Pleszewie, polski aktor i prezenter radiowy.W 1992 roku został absolwentem wrocławskiej PWST. Szerokiej publiczności znany jest głównie z roli Jacka Boreckiego z serialu „Klan” oraz  z dubbingów kinowych bajek dla dzieci. Prowadził program telewizyjny pt.” Zabawy językiem polskim”, realizowany przez TVP1. Brał udział w II edycji programu „Jak oni śpiewają”, w którym zajął  12. miejsce.
 

Aneta Zając ur. 19 kwietnia 1982 roku w Warszawie, polska aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa. W 2006 roku ukończyła studia na PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła także szkołę muzyczną I stopnia. Od 8 lat gra rolę Marysi Radosz w serialu „Pierwsza miłość”, którego zdjęcia realizowane są we Wrocławiu. Prywatnie była partnerką aktora z planu „Pierwsza miłość”- Mikołaja Krawczyka, z którym ma bliźniaki.

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy