18 styczeń 2019

Bożonarodzeniowe obrzędy na szczęście, pomyślność i dostatek w nowym roku

 

Święto Bożego Narodzenia jest bardzo bliskie pogańskim świętom odrodzenia słońca, obchodzonym prawie w tym samym czasie. Prezenty wręczane w Wigilię to nie tylko symbol pamięci i sympatii dla obdarowanego. To również swoiste zaklęcie, zapewniające obdarowanemu szczęście i wszelką pomyślność lub chroniące przed chorobą czy innym zagrożeniem. Magicznych upominków obdarzonych największą mocą, nie trzeba długo szukać i wydawać na nie mnóstwa pieniędzy. Mogą nimi być dobrej jakości bakalie lub miód, najlepiej lipowy lub z nektaru zebranego z roślin uznawanych za wyjątkowo szczęśliwe.

 

Troska o rodzinne finanse

Połóż pod każde wigilijne nakrycie po monecie. W ten sposób zapewnisz domownikom dobre zarobki. Dzięki temu Twój portfel w przyszłym roku nie ucierpi od nadmiaru wydatków.

 

Bakalie

Podarowane w czerwonym woreczku przewiązanym złotą lub żółtą tasiemką albo sznureczkiem są tradycyjnym magicznym prezentem, który zapewnia radość, rozkoszne życie, powodzenie i zasobność finansową. 

 

Wigilijny post

Nasi przodkowie nie uważali, by złamaniem postu było zjedzenie chleba maczanego w wódce. Taki nieco udziwniony „posiłek” miał zapewnić dostatek jedzenia i picia.  

 

Srebrna lub złota misa

Trzymano w niej owoce – cytryny i pomarańcze. Była uznawana za przedmiot wyjątkowo szczęśliwy. W mniej zamożnych rodzinach podobną rolę odgrywały misy wykonane z mosiądzu.

 

Tego się wystrzegaj!

Nie kupuj nic w Wigilię , bo tego Ci będzie brakować przez cały rok! Nie pożyczaj nikomu niczego, bo skażesz się na niedostatek. Nie miej długów, bo cały rok Cię one nie opuszczą. Nie śpij w dzień Wigilii, bo ściągniesz złodziei!

 

Złote i srebrne monety

Wypolerowane i błyszczące pojedyncze pieniążki tradycyjnie wręczano dzieciom w Wigilię jako zapowiedź przyszłego bogactwa. Pozostałością po tym zwyczaju jest obdarowywanie dzieci imitującymi monety krążkami czekolady owiniętymi w złoty staniol. 

 

Kąpiel w złocie

W wigilijny poranek nalej wody do umywalki lub miski i wrzuć kilka monet. Następnie umyj twarz, za każdym razem dotykając monet. W ten oto prosty sposób przyciągniesz bogactwo i dostatek na cały rok. Jeśli masz zwyczaj brania kąpieli w wannie, kilka złotych monet też nie zaszkodzi.

 

Jemioła nad stołem

Pierwszy pęczek czuwa nad wigilijnymi gośćmi. Przyniesie szczęście, dostatek, sprawi że nikomu niczego nie będzie brakować. Składane pod nim życzenia – jeśli są szczere – nabierają właściwości magicznych zaklęć, a zatem muszą się spełnić.

 

Na urodzaj

Potraw na stole powinna być nieparzysta liczba - wbrew dwunastodaniowej tradycji! I musi znaleźć się na nim żywność z lasu, pola, sadu, ogrodu i wody. Jeśli coś pominiemy, to albo Nas nasze ogrody zawiodą, albo sprowadzimy nieurodzaj na kraj i ceny artykułów spożywczych będą wysokie. 

 

Jemioła nad drzwiami

Chroni dom przed złymi mocami. Nie pozwoli wejść nieproszonym gościom, na przykład złodziejom. Nie wpuści także nieżyczliwych ludzi, którzy zawistnymi spojrzeniami mogliby ściągnąć na Nas pecha. Jeśli chcesz się z kimś pogodzić, zaproś go i obejmij pod jemiołą lub uściśnij dłoń. Magia tej rośliny zapewni wieczną zgodę. Progu domu, nad którym wisi jemioła, nie przekroczy też  żadna poważna choroba ani - tym bardziej - śmierć. 

 

Ozdoby choinkowe

Warto powiesić na drzewku orzechy, łakocie, miodowe pierniczki – to wszystko by przyciągnąć bogactwo. A zajadanie się tymi smakołykami z drzewka choinkowego przyniesie spore finanse. Szczególnie złote i czerwone kolory ozdób wróżą dostatek.

 

Świąteczna magia świec

Zgodnie z tradycją podczas Wigilii należy zapalić świece w kolorze białym, które symbolizują uduchowienie i zwrócenie myśli ku sprawom wzniosłym. Ucztom w kolejne dni świąt powinny towarzyszyć świece czerwone, oznaczające wzajemną miłość, radość, rozkosz. Natomiast w dni poprzedzające Nowy Rok, należy zapalić świece zielone, które mają zapewnić domowi dostatek, a domownikom zdrowie. Aby wzmocnić magiczne działanie świec warto dodać olejki eteryczne.     

 

Cd.  artykułu na następnej stronie...


 

 

 

Jemioła nad kominkiem lub kuchenką

Powieszona w kuchni nad źródłem ognia lub kominkiem ocali dom od pożaru i piorunów.

 

Opłatek dla domowych pupili

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na weterynarza, poczęstuj czteronożnych domowników opłatkiem. W wielu rejonach kraju wypiekany jest specjalny kolorowy opłatek, by się nim dzielić z bydlątkami.

 

Pocałunki pod jemiołą

Przynosi szczęście zakochanym. Zgodnie z tą tradycją, która przywędrowała do Nas z Anglii, mężczyzna po każdym pocałunku powinien zerwać jeden owoc z pęczka. Gdy oberwie wszystkie, przed nim szczęśliwe małżeństwo i wiele dzieci.  

 

Z myślą o dorodnym ogrodzie

Drzewa owocowe we własnym ogrodzie trzeba odwiedzić, potrzasnąć każdym i spytać, z siekierą w dłoni, czy będzie rodziło. Powinno się wystraszyć i posłusznie dać później wiele owoców. Niegdyś jeszcze obowiązywano pnie powrozami ze słomy, która stała w kącie głównej izby.    

 

Listek jemioły jak łuska karpia

Listek jemioły włożony do portfela zapewni stały dopływ gotówki, ustrzeże przed kradzieżą i własną rozrzutnością. Większą gałązkę wrzuć do walizki a nic złego nie spotka cię w podróży!

 

Pułapka wigilijnej jemioły

Zawieszonej w Wigilię jemioły nie wolno wyrzucać! Trzeba ją zasuszyć i przechowywać cały rok, aż do następnych  świąt. W przeciwnym razie jej czar pryśnie – zakochani się rozstaną, pieniądze rozejdą, a szlachetne zdrowie – zepsuje…

 

Magdalena Gryczke

przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy