20 sierpień 2019

Otwarcie nowego dworca PKS

Otwarcie nowego dworca PKS już 7listopada 2017r.  / fot. Polbus

 

Chwilę po godz. 24, we wtorek 7 listopada 2017 r. pierwsze pojazdy odjadą z nowego dworca autobusowego, zlokalizowanego na poziomie -2 galerii Wroclavia. Nowy dworzec będzie mógł obsłużyć nawet 5,4 miliona podróżnych rocznie.

 

Nowy dworzec to część wielofunkcyjnego kompleksu handlowo-biurowego Wroclavia. Jednocześnie jest to jedyny w kraju podziemny dworzec autobusowy, co pozwala na komfortowe korzystanie z komunikacji bez względu na warunki atmosferyczne. Za jego budowę odpowiada spółka Unibail-Rodamco, wiodący zarządca nieruchomości komercyjnych w Europie.

Na powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się 15 stanowisk autobusowych zlokalizowanych na poziomie -2, które mogą obsłużyć tysiąc pojazdów każdego dnia. Będzie z nich korzystać około stu firm transportowych, czyli wszystkie, które zatrzymywały się do tej pory na dworcu tymczasowym.

 

Poczekalnia i kasy biletowe 

 - Podróżni bilety kupią od razu na poziomie 0, w głównym holu dworca. Na tym samym poziomie jest poczekalnia – mówi Krzysztof Balawejder, prezes spółki Polbus PKS, która jest operatorem dworca. - Ale pasażerowie na odjazd autobusu będą mogli zaczekać na ławkach na półpiętrze i przy stanowiskach odjazdowych.

Przemieszczanie się podróżnych pomiędzy poziomami będzie możliwe przy wykorzystaniu schodów ruchomych i wind. O odjazdach poinformują ich tablice świetlne. Do dyspozycji pasażerów będą także skrzynki bagażowe, automaty z napojami i przekąskami oraz bankomaty.

 

  
Fot. Polbus    Fot. Polbus

 

Dworzec tymczasowy pozostanie

- To nowoczesny i praktyczny obiekt, który w pełni zaspokoi potrzeby komunikacyjne regionu. Jesteśmy przygotowani na obsługę 5,4 miliona podróżnych rocznie, to więcej niż wynosi obecne zapotrzebowanie - mówi Krzysztof Balawejder, prezes spółki Polbus PKS. - Dlatego już dziś zapraszam przewoźników korzystających z innych miejsc odjazdowych, w szczególności najbardziej obleganego przystanku przy ul. Dawida, do umożliwienia pasażerom korzystania z udogodnień Dworca Wrocław.

Dworzec tymczasowy, na którym w trakcie budowy zatrzymywały się autobusy nie zostanie na razie zlikwidowany. Zmieni się jego funkcja, będzie pełnił głównie rolę miejsca postojowego dla autobusów. Korzystać z niego planują niektórzy z przewoźników zagranicznych.

Nowy dworzec będzie dostępny dla podróżnych 24 godziny na dobę. Dostać się do niego można wejściami od strony ulicy Suchej oraz bezpośrednio z galerii z Wroclavia. 

 

Janusz Krzeszowski

Źródło: wroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy