18 styczeń 2019

Na Ołbinie powstało siedzisko w kształcie napisu „kocham”

Projekt w ramach ESK 2016 (fot. Janusz Krzeszowski).

 

Dziesięciometrowy napis „kocham” z betonu architektonicznego odsłonięto w sobotę na podwórku między ul. Jedności Narodowej, Żeromskiego i Daszyńskiego. To przestrzeń stworzona dla mieszkańców według projektu Elżbiety Jabłońskiej, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Odsłonięcie artystycznej instalacji (jednocześnie siedziska) wzbudziło duże zainteresowanie wśród okolicznych mieszkańców. W końcu to ich podwórko stało się częścią wielkiego projektu ESK i zagościła tam sztuka. Zanim powstała koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni, artystka dużo czasu spędziła w okolicznych kamienicach. Obserwowała, rozmawiała, oglądała.

– Wśród wielu nieprzyjemnych napisów, które oglądałam w bramach i na klatkach schodowych, przewijało się też dość często słowo: kocham – wyjaśnia Elżbieta Jabłońska.

Teraz mieszkańców ma inspirować dziesięciometrowe siedzistko układające się w napis „kocham” z kwadratowych bloków betonu architektonicznego. Idealne również do siedzenia i rozmów, z powodzeniem można zagrać na nim w szachy. Dzieci odkryły też, że doskonale nadaje się do skakania i zabaw w ganianego.

 

Biografia artystki

Elżbieta Jabłońska zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Jej twórczość często określana przez krytykę jako postfeministyczna. Artystka wykorzystuje i przekształca w swoich pracach kulturowe stereotypy i klisze towarzyszące pojęciu kobiety i kobiecości, prowadzi z nimi inteligentną grę, pełną humoru i ciepła. Realizacje Jabłońskiej, zabarwione humorem i dystansem, dalekie są od publicystyki i demagogii właściwej często tzw. sztuce zaangażowanej. Artystka po prostu pomaga dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne, skrywane, trudne do zaakceptowania w społeczeństwie.

 

Zdjęcia:

 

Lokalizacja:

Aby powiększyć mapkę "kliknij" na nią

 

Janusz Krzeszowski

Źródło: wroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy