15 wrzesień 2019

Zapłać miejskie podatki przez PLIP

Zapłać podatki przez internet. Rusza portal informacyjno-płatniczy „PLIP”

 

Od 30 lipca wrocławianie mogą skorzystać z nowego portalu informacyjno-płatniczego PLIP. Za jego pomocą można sprawdzić np. wysokość podatku od nieruchomości i zapłacić go przez internet. W przyszłości serwis ma dawać możliwość zapłacenia należności za czynsz czy wywóz śmieci.

 

Rozwój internetu przyspieszył również kontakt podatników z urzędami skarbowymi czy miejskimi. Coraz popularniejsze jest składanie deklaracji podatkowych za pomocą sieci. Największym wyzwaniem ostatnich lat okazało się połączenie obliczenia wysokości podatku i jednoczesnej zapłaty przez internet. Było to niemożliwe z powodu braku dostępu do danych urzędu.

– Jako pierwsi chcemy to zmienić. Wrocław przygotował portal informacyjno-płatniczy PLIP, który umożliwia mieszkańcom uzyskanie pełnej informacji o ich zobowiązaniach podatkowych oraz zapłatę należności przez internet – wyjaśnia skarbnik Wrocławia Marcin Urban. Dodaje, że podobnie jak w każdym sklepie internetowym, PLIP umożliwia internetowe regulowanie należności za pośrednictwem przelewu z banku klienta oraz zapłatę za pomocą posiadanych kart płatniczych. – To przyjazne mieszkańcom narzędzie ułatwi proces zapłaty, gdyż wszystkie niezbędne dane zostaną wypełnione automatycznie, co jednocześnie zminimalizuje błędy, pojawiające się czasem przy ręcznym wypełnianiu przelewów podatkowych – przekonuje skarbnik Wrocławia.

 Z PLIP-em szybciej

Dziś wrocławianie o wysokości kwoty rocznego podatku od nieruchomości za dany rok dowiadują się po otrzymaniu listu najczęściej na przełomie lutego i marca. –Informacja o wysokości podatku do zapłaty będzie dostępna znacznie wcześniej, bo już w chwili wydania decyzji podatkowej przez urząd. Wystarczy zalogować się na Portal Informacyjno-Płatniczym PLIP – wyjaśniają urzędnicy.

 Co można opłacić w systemie PLIP?

Podatki lokalne, w tym:

• Podatek od nieruchomości od osób fizycznych
• Podatek rolny od osób fizycznych
• Podatek leśny od osób fizycznych
• Łączne zobowiązanie pieniężne
• Podatek od środków transportowych od osób fizycznych

W przyszłości portal ma umożliwić dostęp do większości płatności, m.in. za czynsz czy wywóz śmieci.

Jak działa PLIP

Informacja o aktualnych zobowiązaniach mieszkańca pobierana jest z systemu finansowo-księgowego miasta. Użytkownik ma możliwość wybrania konkretnej płatności, które chce uregulować za pomocą portalu. Znajdzie tu również informacje o tym, czy w stosunku do nich rozpoczął się proces windykacji.

System PLIP wykorzystuje dane objęte tajemnicą skarbową i zawiera dane osobowe, dlatego musi być odpowiednio zabezpieczony. Dlatego, aby skorzystać z portalu, konieczna jest weryfikacja mieszkańca, wymagająca posiadanie profilu na platformie ePUAP i założenie konta w PLIP.

 

 

Żeby stworzyć profil na platformie ePUAP, należy:
1. założyć konto na portalu www.epuap.gov.pl,
2. złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego,
3. w ciągu 14 dni od złożenia wniosku potwierdzić dane w urzędzie skarbowym, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędzie wojewódzkim lub polskim konsulacie. W programie uczestniczą także niektóre urzędy miast i gmin oraz starostwa powiatowe – już niedługo taki profil będzie można otrzymać także w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Po założeniu profilu zaufanego należy zarejestrować się na Portalu Informacyjno-Płatniczym PLIP. Użytkownik zobowiązany będzie do wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Urząd Miasta Wrocławia.

 

Przemysław Wronecki

Źródło: wroclaw.pl

Share

Komentarze   

 
0 #1 Qba 2018-02-23 17:18
PLIP miał być: "bez dodatkowych opłat" a wyszło jak zwykle: "wysokość prowizji/opłat wynosi 1,1% kwoty transakcji". Panie Prezydencie, jak żyć?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

  1. slv
  2. selvita slv middot kerdos group adiuvo investments biomed lublin bioton sa global cosmed krka mabion master pharm
  3. ledowe.info

Ostatnie komentarze

Partnerzy