23 luty 2019

Uwaga! Rowerzysta – problem na drodze?

Fot. wroclaw.pl

 

PrzyjaznyWroclaw.pl  to przyjazne wiadomości, choć nie zawsze musi tak być. Czasami wydarzenia z naszego miasta same proszą się o wzmiankę.

 

Z każdym dniem jest coraz cieplej, rowerzyści wyjechali na drogi i chodniki...o właśnie chodniki - i to jest ten problem, bo nie powinno ich tam wcale być, jeśli nie ma ku temu wyraźnego powodu. Coraz więcej pieszych z Wrocławia i okolic uskarża się na potrącenia czy też obcesowe, wulgarne ataki słowne ze strony rowerzystów, którym się wydaje, że chodnik należy do nich a nie do pieszego. Walka na słowa bywa nieraz ostra, zaciekła i bardzo stresująca. 

Wychodząc naprzeciw Naszym Czytelnikom, postanowiliśmy zareagować na liczne maile, skargi i prośby, nagłośniając ten znaczący problem na łamach naszego portalu.

Kto wygra tę bitwę: "Pieszy kontra Rowerzysta?" 

Przyjrzyjmy się zatem nowym przepisom ruchu drogowego dla rowerzystów i zapoznajmy się ze swoimi prawami.

 

Rozdział 3

Ruch pojazdów

 

Oddział 11

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych


Art. 33.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6. 

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

 

Autor: Magdalena Gryczke
Źródło: przyjaznywroclaw.pl

Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

Partnerzy